wiLHELMiNASTRAAT 66 (beeldbepalend pand, cascoherstel) Het hoekpand waarvan de zijgevel grenst aan het Wilsons- plein vormt aan deze kant de entree van de monumentale gevelwand in deze straat. De kap is opnieuw voorzien van grijze kruispannen, het zink in de dakgoten is vervangen. Het metselwerk van de gevels is, waar nodig, ingeboet en gevoegd. zomervaart 90 (gemeentelijk monument, cascoherstel woningverbetering) De voormalige boerenwoning met wagenhuis is na een pe riode van illegale bewoning door de gemeente verkocht en geheel tot woning getransformeerd. Nadat de begane grond- vloeren, kelder en funderingen werden vrij gemaakt van vochtoverlast kon met het herstel worden begonnen. Het voormalige wagenhuis is nu eveneens voor bewoning ge schikt gemaakt. De gestucte plafonds in de woonvertrekken zijn geheel gerestaureerd. Om het negentiende-eeuwse inte rieur te completeren waren twee, zwart marmeren, schou wen nodig. Deze waren op de opslag van monumentenzorg nog aanwezig en konden tegen vergoeding worden overge nomen. Na herstel ervan zijn ze op de oorspronkelijke plaats aangebracht. In 1990 werd het voormalige agrarische complex op de ge meentelijke monumentenlijst geplaatst. Belangrijkste aan leiding daartoe was dat het hoofd- en bijgebouw tezamen een representatief voorbeeld vormen als restant van de agra rische gordel rondom Haarlem in de negentiende eeuw. Wanneer het hoofdhuis werd gebouwd is niet precies be kend. Tot enkele jaren geleden zat links van de voordeur een Zomervaart 90, na de restaura tie. 207

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 207