Zomervaart 90, interieur na de restauratie. zogenaamde eerste steen waarop het jaar 1883 vermeld is. In dat jaar werd deze eerste steen door grootmoeder, weduwe D. Dijkzeul op 83-jarige leeftijd gelegd. Aangenomen mag worden dat 1883 tevens het jaar is waarin de boerenwoning werd gebouwd. In die tijd was de grond waarop de woning is gebouwd in bezit van Hermanus Gieske en Agatha Dijkzeul en verbonden aan het totale bezit van Gieske. Dat behelsde ook de meer noordelijk gelegen boerderij, Zomervaart 110. In 1858 werd Hermanus Gieske eigenaar van de gronden. Vermoedelijk werd de boerenwoning Zomervaart 90 op ei gen grond gebouwd en is daarom de bouwdatum niet terug te vinden in de officiële stukken. Eerste stenen bieden dan gelukkig nog een uitkomst, maar die moeten dan wel op hun plaats gelaten worden. Hier blijkt maar eens te meer dan het omvangrijke werk van de Historische Werkgroep Haerlem, dat leidde tot het boekje Eerste stenen in Haarlem, niet voor niets is geweest. Terug naar de familie Dijkzeul. Hermanus Gieske overleed, kinderloos, in 1890 en Agatha behield het vruchtgebruik over een deel van de bezittingen. Deze werden wel gesplitst en petekind Hermanus Dijkzeul kreeg de boerenwoning Zomervaart 90 toegewezen. Hij breidde zijn bezit omstreeks 1895 uit door aan de zuidzijde van het woonhuis een wagen huis te bouwen. Hij was genoodzaakt zijn eigendom in 1934 van de hand te doen. Door middel van een openbare veiling 208

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 208