gehouden. Steeds werden bijzondere thema's gekozen, zo als het Haarlems bedrijfsleven in historisch perspectief en de Tweede Wereldoorlog. Alleen al in maart werden ca. 3000 bezoekers geteld. Op initiatief van Thom Delleman werd door de Vereniging Haerlem een video-band met historische beelden uit de pe riode 1940-1945 uitgegeven, die een enorm succes bleek te zijn. Eind april werd het Enschedé-huis ontruimd en kwam een einde aan de maandelijkse openstellingen, die, eerst in de nog niet gerestaureerde Hoofdwacht, later in het Enschedé-huis, in oktober 1993 waren gestart. Vanaf 16 september werd de Hoofdwacht iedere zaterdag en zondag voor het publiek opengesteld. .ezingen Dit jaar zijn voor onze leden (èn overige belangstellenden) tien lezingen georganiseerd, negen in het Teylers Museum en één in het Hodshonhuis. De lezingen in Teylers trokken gemiddeld zo'n 65 bezoekers. Op 24 januari: drs. J.M. Poldermans over de belangrijkste archeologische vondsten in de bodem van Haarlem. Op 21 februari: drs. B.M.J. Speet over de geschiedenis van het stadsrecht van Haarlem. Op 29 maart: drs. J.B. Uittenhout over de bebouwings geschiedenis van Haarlem in de loop der eeuwen. Op 24 april: M.A. Bulte over Schalkwijk. Op 23 mei: dr. P. Biesboer over Vlamingen in Haarlem. Op 29 juni tijdens de Algemene Ledenvergadering: prof. dr. D.M. Schenkeveld over de geschiedenis van het Hodshon huis en zijn bewoners. Op 18 september: W. Vogel over het Haarlemse literaire leven. Op 16 oktober: B.C. Sliggers over het Kabinet van Natura- liën van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen. Op 13 november: G. van der Beidt over Spaarndam. Op 12 december: H.C. Wieringa over Schoten. Daarnaast werd door de Vereniging Haerlem en onze Histo rische Werkgroep Vereniging Haerlem, in samenwerking met de Volksuniversiteit, een cyclus van tien lezingen geor ganiseerd over allerlei Haarlemse historische thema s. Deze cursus, die in november 1994 was gestart, bleek zo n succes dat deze in de loop van 1995 werd herhaald. Monumentenzorg Een van de belangrijkste doelstellingen van de Vereniging Haerlem is de zorg voor en het behoud van Haarlems cultu reel erfgoed in het algemeen en Haarlemse monumenten in het bijzonder. Voortdurende alertheid is hier geboden. 213

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 213