De laatste jaren heeft de Vereniging Haerlem zich regel matig laten horen over het Enschedé-complex. Voor een overzicht van onze eerdere acties verwijzen wij naar het vo rige Jaarverslag. In het verslagjaar heeft de Vereniging Haerlem op 8 novem ber officieel een bezwaar ingediend tegen het ontwerp-be- stemmingsplan De Appelaar. Onze bezwaren richten zich nog steeds op de grootschaligheid, omvang en hoogten van de bouwmassa's; op de plaats van de geplande entree van de parkeergarage; op de opening in de noordwand van de Dam straat en op het vrijwel vervallen van de Nauwe Appelaar- steeg. Het bestuur van de Vereniging Haerlem zal de ont wikkelingen rond de Appelaar nauwgezet blijven volgen. Ook voor het behoud van de schouwburg aan het Wilsons- plein ijvert onze Vereniging al enkele jaren. In 1994 heeft onze Vereniging zich tot de minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur gewend met het verzoek de schouw burg tot Rijksmonument te verklaren en als zodanig te be schermen. Recent is het bericht ontvangen dat door de minister tot voorlopige bescherming is besloten. Naast bovengenoemde onderwerpen vroegen ook allerlei andere ontwikkelingen de aandacht. Zo richtte de Vereni ging Haerlem aan het college van burgemeester en wethou ders het verzoek herbouw van de molen De Adriaan moge lijk te maken. Ook hier zijn de ontwikkelingen gunstig te noemen. Stichting Geveltekens In het verslagjaar is als onderdeel van onze vereniging de Stichting Geveltekens Vereniging Haerlem opgericht. Zij heeft tot doel het conserveren of restaureren van gevel tekens, gevelstenen, uithangborden, tegeltableaux etc., het aanbrengen van nieuwe of oude geveltekens, het doen van onderzoek naar geveltekens en het samenstellen van een in ventarisatie van geveltekens. Het bestuur wordt gevormd door drs. P.E.M. Hammann (voorzitter), drs. A. van den Ham (secretaris), H. Michels ra (penningmeester), dr. D.P. Snoep en ir. R.W.J.M. van Oppenraaij. P. van Graafeiland en ing. AJ. Kruijer zijn adviseurs. De Stichting presenteerde zich op 10 april bij de gevelsteen in de Gasthuispoort. Door toedoen van de Stichting werd het borstbeeld en teksttableau aan het woonhuis van L.J. Coster, Grote Markt 25 gerestaureerd en op 9 juli onthuld. Hoofdwacht In de laatste Jaarverslagen en in verschillende Nieuwsbrie ven, is uitgebreid gerapporteerd over de voorbereiding van 214

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 214