tentoonstelling, de titel 'Vijfhoek, Raaks en Doelen'. De pers sprak van een klasseproduct: een indrukwekkende ex positie en een boek van formaat. De eerste maanden van 1995 werden alom in Haarlem ge kenmerkt door een grote publikatiedrift en in het licht daar van schreef Renée de Borst op 11 maart in Haarlems Dag blad: De Historische Werkgroep Haerlem, ook zo'n club waar we trots op mogen zijn. De tentoonstelling had ge meentesecretaris en bewoonster van de Vijfhoek, mevrouw E.C.C. Blitz, de dag ervoor geopend in het ABC-architectuur- centrum. In een nagebootst parcours van straatjes waren ori ginele foto's, bouwtekeningen en prenten van het Gemeen tearchief Haarlem en Henk Becker te bewonderen, als ook recentere foto's van Walter Schelfhout en Ben Pel. Door interne moeilijkheden binnen het abc had de opbouw van dit alles behoorlijk onder spanning gestaan. We waren daarom blij met de hulp van Michael Maas van het abc en ook van Annette Dolron van de Wijkraad, die met ons het geheel tot een succes wisten te maken. Na alle consternatie vergat de voorzitter van de Werkgroep in haar openings woord te vermelden dat de Werkgroep een dochter van de Vereniging Haerlem was, hetgeen, na enige discussie op een bestuursvergadering van de Vereniging Haerlem, leidde tot naamswijziging. Wij heten voortaan niet meer Historische Werkgroep Haerlem, maar Historische Werkgroep Vereni ging Haerlem, dit om verdere misverstanden te voorkomen. De tentoonstelling hebben we overigens vervroegd moeten afbreken wegens een onzorgvuldige boeking van een andere expositie binnen het abc. Toch hebben ongeveer 2000 be zoekers met veel genoegen de tentoonstelling kunnen bekij ken en is, waar het ons uiteindelijk om te doen was, het zich- baar maken van een stukje vergeten geschiedenis van gewone mensen, in zijn opzet geslaagd. Het ene project was nog niet afgerond of het volgende diende zich aan. Prof. J.Th. de Smidt had zich bereid ver klaard een nieuwe onderneming, de Grote Raad van Mechelen, te begeleiden. Op 5 april hield hij een inleiding, die uitgroeide tot een boeiend college rechtsgeschiedenis, waarbij ook gemeentearchivaris L. Zoodsma aanwezig was. De Grote Raad van Mechelen bestrijkt een periode van 100 jaar (1470-1570). Uit het vele kilometers lange archief zijn alle Hollandse vonnissen geselecteerd en in regestvorm uit gegeven. Daaruit hebben steden als Delft, Leiden en Am sterdam al hun eigen vonnissen gezeefd en in aparte publi- katies uitgegeven. Voor Haarlem is dit nog niet gebeurd. Met de steun van twaalf Werkgroepleden zijn wij aan het werk getogen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 222