maatschappij en hier bezocht Hubert de lagere school. In 1911 verhuisde het gezin naar de stad Utrecht, waar de jon geman zich liet inschrijven als leerling van het gymnasium. Na de desbetreffende leerjaren mocht hij het bèta-diploma in ontvangst nemen. Vanzelfsprekend zou deze opleiding de grondslag gaan vormen voor een academische studie. Hubert koos het vak bouwkunde en ging naar Delft, alwaar de lessen 6 februari 1926 met het gewenste eindresultaat werden bekroond. Onder hen die de colleges in architectuur bijwoonden, was ook Antoinette Elisabeth Johanna Lombert, geboren 's-Gra- venhage 8 april 1901, Zij had haar jeugd grotendeels in Ne derlands Indië doorgebracht en behaalde te Semarang het HBS-diploma. Antoinette voltooide de leergang bouwkunde niet. maar schakelde tussentijds over op de middelbare akte wiskunde. Tijdens het gezamenlijke onderricht in Delft liet Hubert de jongedame blijken genegenheid voor haar te heb ben opgevat. Hij mocht ondervinden dat de gevoelens we derzijds waren en zo groeide een relatie die het gehele leven zou duren. Aleer een verbintenis werd gesloten, diende onze vriend echter een positie in de maatschappij te verwerven. Tegen het midden van de twintiger jaren wenste de firma Enschedé een drukkerij aan de Damstraat te laten bouwen. Zij verstrekte de Amsterdamse architect Abel Antoon Kok opdracht een plan te maken. Het was gebruikelijk dat deze al het tot dan toe voorkomende bouwkundige werk ten be hoeve van Enschedé op papier zette, maar nooit eerder be trof de order zo'n betrekkelijk omvangrijk project. Daar Kok nog andere zaken onderhanden had, besloot hij een ge kwalificeerde collega aan te trekken. Hubert reflecteerde op de geplaatste advertentie en boekte succes. Gedurende 1926 tot begin 1928 was hij met dit werk doende. Zijn creatie heeft ruim zestig jaar stand gehouden. Wegens verplaatsing van het bedrijf naar de Waarderpolder is het gebouw in het voorjaar van 1994 gesloopt. Op het bureau van Kok (1881-1951) leerde Breuning diens inzet voor de doelstellingen van de Bond Heemschut ken nen. De man was een fervent strijder voor het behoud van historische schoonheid en bracht op verscheidene locaties in den lande restauraties ten uitvoer. Bovendien nam hij het initiatief een reeks boekjes te doen uitgeven, bekend onder de naam 'Heemschutserie'. Zijn gedrevenheiden uitgespro ken opvattingen werkten aanstekelijk op Hubert, die door toedoen van Kok doordrongen raakte van het besef dat uiter ste zorgvuldigheid moet worden nagestreefd in het omgaan met waardevolle zaken uit het verleden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 228