Na het plan-Enschedé was er geen zicht op ander werk we gens de naderende economische crisis. Daarentegen waren er wel mogelijkheden in Nederlands Indië, want bij de afde ling Landsgebouwen van het Gouvernement aldaar kon een architect worden geplaatst. Breuning schreef een sollicitatie aan het Ministerie van Koloniën en kreeg de benoeming. Alvorens de reis te ondernemen trouwde hij 14 januari 1928 te Rijswijk met zijn Antoinette. De beslissing om naar dat verre gebiedsdeel te gaan werd beïnvloed door de verhalen van vader Max en door de herinneringen die de jonge vrouw aan haar verblijf te Semarang waren bijgebleven. In februari van datzelfde jaar stapte het echtpaar aan boord. Al direct na de ontscheping werd een tocht door oud-Batavia ondernomen. Het viel Hubert op dat er in aanleg sprake is van een typisch Hollandse stad. Dit aspect wekte zijn inte resse en hij nam zich voor een studie van de ontwikkelings geschiedenis te maken. De eerste vestiging in Batavia duurde zeven jaren. Hier was Breuning onder andere waar nemend directeur van de dienst Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting. Hij ontwierp er een bestemmingsplan voor het Koningsplein, tegenwoordig bekend als Merdeka- plein, van Djakarta. Tot de plaatsen waar werd gewoond, moet ook Bandoeng worden gerekend. De daar per 1 juli 1940 toegewezen betrekking was die van hoofd der afdeling Landsgebouwen, verbonden aan het desbetreffende departe ment waaronder die sector ressorteerde. Talrijk zijn de gebouwen die Hubert op zijn tekenplank liet ontstaan en die werden uitgevoerd, zoals ambtswoningen, volkshuisvestingsprojecten, postkantoren, scholen, zieken huizen en een slachthuis. Er moeten in het huidige Indonesië nog heel wat werken van hem gevonden kunnen worden. Wellicht zou dit aantal aanmerkelijk groter zijn geweest, wanneer niet onverwacht tot terugkeer naar het vaderland moest worden besloten. Breuning liep namelijk een licha melijke aandoening op die hem danig verzwakte. Ultimo april 1947 werd hij wegens lichamelijke ongeschiktheid eer vol ontslagen. Dat tijdstip werd evenwel niet afgewacht, want de repatriëring vond al plaats medio 1946. De reden moet worden toegeschreven aan de politieke spanning, ont staan door het optreden van Soekarno. Onze regering zag hierin aanleiding per 7 juni 1946 de staat van beleg over Java af te kondigen. Toen deze ingenieur op het eind van dezelfde maand de macht greep, was de toestand extra kri tiek geworden. Dit vooruitzicht was voor veel Nederlanders een motief de Gordel van Smaragd de rug toe te keren. Het gezin verkreeg tijdelijk onderdak bij de jongste broer, 229

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 229