dr. P.S. Breuning, bibliothecaris van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nu moest zo spoedig mogelijk naar een passende werkkring worden uitgezien. Gelukkig doen zich in het leven af en toe verrassingselementen voor, die er een onver wachte wending aan kunnen geven. Bij Openbare Werken te Haarlem vervulde ir. G. Friedhoff de betrekking van stads architect. Hij was de eerste aan wie deze titel werd toege kend. Zijn ambities overschreden de stedelijke grenzen, wat tot uiting kwam in een deelname aan prijsvragen. Hieraan dankt de gemeente Enschede haar stadhuis. Friedhoff ver wierf aldus een landelijke faam, hetgeen hem i juni 1946 de benoeming van rijksbouwmeester opleverde. De ontstane vacature trok de aandacht van Breuning, die zich deze kans niet liet ontgaan en zijn diensten aanbood. Met het vele dat hij in Nederlands Indië had gebouwd, en de belangrijke po sities die door hem aldaar waren bekleed, moest de kandida tuur wel in zijn voordeel uitvallen. Andere sollicitanten had den minder goede papieren en vielen dus af. Desondanks toonde het gemeentebestuur enige aarzeling vanwege Huberts nog lang niet optimale gezondheidstoestand. Daarom werd tot tweemaal toe een proeftijd in acht geno men, elk voor de duur van zes maanden. De aanstelling vond plaats in de rang van hoofdingenieur, per 1 oktober 1946. Het vaste dienstverband volgde een jaar later, op gelijke da tum. Eerst ingaande 1 september 1956 werd de titel van stadsarchitect verleend, hetgeen een promotie inhield. Bij de overkomst uit Utrecht betrok het gezin de huur woning Bos en Hovenstraat 28. Toen de vooruitzichten in Haarlem gunstig bleken te zijn, besloot Breuning een huis te laten bouwen en kocht hij een kavel grond aan de Frederik Hendriklaan. De naar eigen ontwerp opgetrokken woning kwam in 1950 gereed. Ten kantore van Openbare Werken zetelde Hubert achter een door Friedhoff ontworpen bureau. Ook de door deze begaafde architect bedachte cirkelvor mige versieringen van de gebeitste houten vloer hield zijn opvolger in ere. De kamer was gelegen in een tot kantoor verbouwd voormalig woonhuis, oostelijk van Jacobijne- straat 24, en met muurdoorbrekingen daarmee in verbinding gebracht. Behalve de gemeentelijke architectenbaan naam Breuning andere taken van Friedhoff over, zoals het adviseurschap van de Schoonheidscommissie. Bovendien maakte hij deel uit van de Commissie Toegepaste Monumentale Kunst. Kort na de vestiging alhier vond de toetreding plaats tot het ledenbestand van de Vereniging Haerlem. Friedhoff was bestuurslid, maar zag zich genoodzaakt te bedanken wegens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 230