Ton van den Broek Op li december overleed de verzamelaar van Haarlemse 14 april 1932- tekeningen en prenten A.M. (Ton) van den Broek. Een be- 11 december 1995 scheiden mens, die van zijn zelf verdiende geld de laatste grote Haarlem-collectie aanlegde, iemand die steeds bereid was anderen te laten meegenieten van zijn vergaarde schat ten, en tenslotte ook de man die na enige aandrang regel matig de voor hem zo moeilijke taak opvatte om anderen, in de vorm van artikelen, mededelingen te doen over zijn ont dekkingen. Van beroep was Ton detaillist in herenkleding in de Gene raal Cronjéstraat in Haarlem-Noord. Daar was hij op het bo venhuis boven de zaak geboren en daar woonde hij toen hij het Triniteitslyceum in Haarlem doorliep. De kledingzaak op de begane grond werd sedert 1931 gedreven door zijn vader en Ton zou hem als oudste zoon daarin opvolgen. Hij werkte eerst een aantal jaren bij de Amsterdamse kleding zaken Herbermann en House of England en in 1957, hij was toen 25 jaar, kwam hij bij zijn vader in de Haarlemse zaak. In 1969 kreeg zijn vader hartklachten en er werd besloten dat Tons twaalf jaar jongere broer Paul, toen in militaire dienst, ook in de zaak zou komen. Na het overlijden van va der Van den Broek in 1970 werd de zaak door de twee broers geleid. In 1971 werd een filiaal geopend in het Winkelcen trum Schalkwijk en de werkzaamheden werden zo verdeeld, dat Ton in de Cronjéstraat bleef en Paul Schalkwijk zou gaan beheren. Met hulp van zijn vrouw Cocky Koster, af komstig uit Hillegom, heeft Ton dit vele jaren gedaan, in een uiterst goede verstandhouding met zijn broer. Na 33 jaar, in 1990, besloot Ton om zijn deel van de zaak over te dragen aan zijn broer en zelf 'in ruste' te gaan om zich aan zijn hobby en sport te kunnen gaan wijden. Die hobby was Haarlem en dan vooral het Haarlem van vroeger. Al in de jaren zestig begon hij met het verzamelen van topografische prenten en tekeningen betreffende de re gio en met het aanleggen van een handbibliotheek over Haarlem. Ook munten en penningen waren één van Tons verzamelterreinen. Het verzamelen was van huis uit gesti muleerd door zijn vader, die zelf een collectie boeken over Amsterdam bezat. Ton kocht bij antiquaren en op veilingen, maar had daarnaast een - voor een verzamelaar - geheel ei gen methode: hij plaatste advertenties in Haarlemse kranten met de mededeling dat hij tekeningen en prenten inkocht. Op die manier kwam hij diverse kunstenaarsnalatenschap pen op het spoor, zoals die van de Haarlemse kunstenaar lan Severeynse (1760-1846). Toen hij de Haarlemse prenten en de handbibliotheek grotendeels compleet had, legde hij zich 232

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 232