Bovendien kennen Hoofdgraveurs geen 'normale' werktij den dus kunnen zij niet binnen of buiten 'normale' werktij den toegang hebben tot enige afdeling. (De personeelsin gang van Enschedé was de Wagenpoort en de bedrijfspolitie van de hoofdingang liet niet iedereen binnen.) Hartz had een fenomenaal geheugen, niet alleen voor feiten maar ook - voor een kunstenaar nog belangrijker en nog uit zonderlijker - voor de mensen en dingen die hij zag. Hier door was hij in de wereld van de kunst een wandelende en cyclopedie. Hij was zeer belezen en zijn Engels was niet alleen van dat van een Engelsman niet te onderscheiden, zijn hele wezen was Angelsaksisch. Zo kocht hij bij voorkeur zijn jachtgeweer, hoed en schoenen bij vermaarde firma's in Londen (o.a. bij Locks en Lobb). Degene die snel merkte dat Hartz niet op de voor hem juiste afdeling werkte, was de savant Jan van Krimpen, tot ver over de grenzen befaamd door zijn vele boeken, die de naam Enschedé een extra glans verleenden. Er ontstond een sa menwerking tussen hen en spoedig ook een hechte vriend schap. Voor Sem, de portretgraveur, was aanvankelijk het tekenen van een letter nog terra incognita, om van het ont werpen van een serie maar niet te spreken. Is dat dan zo moeilijk? De graveur en letterontwerper Eric Gill zegt hierover onder meer: Ik vond het graveren in hout van een figuur niet zo inspannend als het tekenen van een goede E. In de eerste periode werden de postzegelgravures van Hartz daarom nog voorzien van belettering door Van Krimpen. Hartz kreeg al spoedig contact met opdrachtgevers van bankbiljetten en postzegels en deed dit op een geheel eigen wijze. Chris de Moor, esthetisch adviseur van de ptt zei hiervan: De persoonlijkheid van Sem Hartz is die van een tactvolle, beminlijke en uiterst gentleman-like adviseur, be middelaar en reizende ambassadeur, geestig causeur en dus schijnbaar het tegendeel van de diepzinnige, tegen weer standen strijdende, niet aflatende kunstenaar. Het is niet voor niets dat de toenmalige president-directeur B.F. Enschedé, mijnheer Frans, met wie Hartz veel op reis is geweest, later van hem zei: Ik ben dankbaar voor de steun en vriendschap welke ik in de loop der jaren van Sem Hartz heb mogen ondervinden. Het tekenen en graveren van portretten vormt een hoogte punt in Sems oeuvre. Hij ontwierp in principe niet met be hulp van een foto. Hij wilde de personen die hij uit moest beelden leren kennen en dus van nabij gadeslaan. Zo poseer den voor hem: de groothertogin van Luxemburg, haar echt-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 236