genoot en erfprins Jean, koningin Wilhelmina, koningin Juliana en haar kinderen de prinsessen (met kinderen spelen en ze dan ook tekenen!). In dit kort bestek - om alleen bij de postzegels te blijven - noem ik nog zijn zegels van het Cour Internationale de Justice, voor de uno, de Rembrandtzegels en die voor het Atlantisch Verdrag. Vooral zijn De Ruyterzegel is een stu die waard. Naast de 'kop' ziet men (met een loupe) sloepen, gevechten en de brandende Royal Charles (de naam staat erop!). Het spreekt vanzelf dat Hartz zich wilde bekwamen in het tekenen van de letters en het ontwerpen van eigen typen. Hiervoor was zijn onderduiktijd uitstekend geschikt. Zo ont wierp hij de Emergo (wat betekent: na de oorlog dook hij weer op). Deze werd gegoten bij de gieterij Enschedé onder toezicht van de ontwerper en moet met de hand gezet wor den, bestemd voor bibliofiele uitgaven. Later vroeg de Linotype (regelzetmachinefabriek) hem een letter te ontwer pen; dit werd de Juliana. Daarnaast heeft hij letters gemaakt voor de belettering van het nieuwe gebouw van de Neder- landsche Bank. Onze graveur en letterontwerper was ook zetter en drukker. Bij Sem thuis stonden persen en letterkasten met zijn letter en de mooiste van Enschedé. Voor vrienden maakte hij in zeer kleine oplagen drukwerk onder de naam 'Tuinwijk pers'. Nu zijn dit gevraagde museumstukken. Hij ontwierp ook boekbanden, boekomslagen en ex-librissen. Naast dit grafische werk tekende hij portretten en graveerde hij in glas, steen en hout. In 1669 is in het 'Museum van het Boek' Meermanno- Westreenianum en in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel een grote tentoonstelling van zijn werk gehouden, waarbij het boekje 'S.L. Hartz in de grafische wereld' werd uitgege ven. Het behoeft geen betoog dat Hartz in binnen- en buiten land veel gevraagd was voor het houden van lezingen en het schrijven van artikelen. Men kon dan niet alleen genieten van zijn humor, maar ook van zijn grote kennis van letterty pen en grafische technieken. Waar is bijvoorbeeld bij een ets nog de burijn te hulp geroepen? Iedereen kent het verschil tussen een Canaletto en Guardi, maar Sem kon het nog eens precies uitleggen. Naast dit al schreef hij een boek over de Elseviers. Tot slot nog iets van totaal andere aard. Sem had een geheel eigen visie over het ontstaan van de losse letter, dus over het begin van de boekdrukkunst. Het ging hier niet om de eeu wige strijd over Coster en Gutenberg. Onze boekdruk-histo- 237

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 237