over kernfysica of de vierde dimensie. Zo schreef één van zijn oud-leerlingen hoe de heer Koene in een proefwerk opdracht 32 soldaten in het gelid over een brug liet marche ren, waarbij de leerlingen moesten beredeneren dat dit tot instorten van de brug kon leiden. Onder de meest moeilijke omstandigheden, zoals in de oorlogstijd toen zijn gezin geë vacueerd was, bleef hij zijn lessen geven; hij heeft trouwens in zijn onderwijsloopbaan geen dag verzuimd. Tot na zijn pensionering bleef hij zijn medewerking geven aan diverse natuurkunde-methodes, eerst voor HBS/Gymnasium, later voor het vwo/havo. Als leraar werd de heer Koene in de woelige naoorlogse ja ren al spoedig een steunpilaar van het Christelijk Lyceum en het wekte geen verbazing dat het bestuur hem in 1952 tot conrector benoemde. Hij kreeg twee jaar later de dagelijkse leiding van de dependance in Heemstede, die gesticht werd om een deel van de leerlingentoevloed in Haarlem op te van gen, maar ook als basis voor een toekomstig 3e Christelijk Lyceum in de regio (het 2e was het Marnix van St. Aldegon- de). Toen de dependance in 1964 als Christelijke hbs zelfstandig werd, werd hij vanzelfsprekend tot directeur benoemd. Hij gaf met kracht leiding aan de opbouw van een zelfstandige school, in feite een emancipatieproces en niet eenvoudig, waar hijzelf geworteld was in de oude school, evenals veel personeelsleden, die bovendien nog lange tijd voor een deel van hun uren aan de oude school verbonden bleven. Hij nam het initiatief tot een mentor-begeleidingssysteem, tot de op richting van een schoolkrant en een leerlingenvereniging, tot het doordringen van ieder personeelslid van de overtui ging dat zorg voor de leerling op de eerste plaats moest staan. Hij gaf daarbij zelf het voorbeeld. Als directeur en - toen in 1968 de hbs in een Atheneum werd omgezet - als rector deed hij veel meer zelf dan nu nog voor mogelijk wordt gehouden: talloze contacten met leerlingen en ouders (zorgvuldig geboekstaafd in kleine schriftjes met een volg nummer voor elke aantekening) en personeelszorg, zoals opvangen van ziek personeel, soms samen met zijn vrouw, tot het zetten van koffie toe, als de conciërge afwezig was. Daarnaast leidde hij het moeilijke proces van vergunning voor nieuwbouw, voorbereiding van de bouw en de uitvoe ring met alle in- en externe strubbelingen, die daarbij kwa men. Het was voor hem een hoogtepunt, toen het nieuwe gebouw in oktober 1972 geopend kon worden onder de trotse naam van Christelijk Atheneum 'Adriaen Pauw'. Al was het een grote teleurstelling dat er geen HAVO-afdeling

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 242