kantoor was de 'Koepel', een woonhuis aan de rand van de Hout. In een huis aan het Spaarne stond een zender, waarmee het contact met Londen werd onderhouden. Tegen het einde van de oorlog kwamen de commandanten er steeds vaker bijeen. Enkele dagen voor de bevrijding kwam er via de radio het bericht dat prins Bernhard met de Duitsers een overeen komst had gesloten. Op 5 mei werd de gewestelijk comman dant in 'uniform', een blauwe overall met sterren en strepen, in een auto door het feestende Haarlem gereden. Direct daarna vroeg Van Stam aan prins Bernhard hem te ontheffen van het commando Gewest 12. Die ontheffing volgde in juni. Cor van Stam keerde terug naar Haarlemmer meer. Daar wachtte hem een lange politieke en bestuurlijke loopbaan. Eerst was hij raadslid, tien jaar wethouder om zijn carrière tenslotte af te sluiten als burgemeester. Van Stam vervulde ook vele functies in organisaties voor oorlogsslachtoffers: voorzitter van Icodo, landelijk voorzit ter Stichting 1940-1945, voorzitter Erebegraafplaats Bloe- mendaal en lid Curatorium Anne Frankstichting. Het leven van Cor van Stam stond in het teken van strijd te gen onrecht. In zijn boek 'Wacht binnen de dijken' dat in 1986 uitkwam waarschuwde hij voor herhaling van de gru welen van een oorlog. Veertig jaar later zijn er nog steeds mensen die 's nachts niet kunnen slapenvrezend dat er op een dag aan hun deur zal worden geklopt. Machteloos moe ten ze nu ervaren dat het heest van toen niet dood is. De Jan maats blazen hoog van de toren, en alsof er niets is gebeurd, hebben ze in Frankrijk een monsieur Le Pen en in Duitsland de neo-nazi's. We hebben na de oorlog gezegd, dat zoiets nooit meer mocht gebeuren. Ik denk dat ik daarom niet mag zwijgen. Kees Verwey Het is er nooit van gekomen. Kees Verwey had ooit nog eens 20 april 1900-23 juli 1995 per calèche, met zes witte paarden bespannen, naar zijn mu seum, naar zijn Verwey-hal willen rijden. Hij sprak daar over voor de opening van de Hal op de Grote Markt en later nog eens, toen hij met Charlotte van Pallandt hun gezamen lijke expositie in Haarlem wilde bezoeken. Het zou nog wel een mooie, laatste opzienbarende stunt geweest zijn van de oude maestro. Maar ik heb het hem steeds voorzichtig uit het hoofd kunnen praten. Hij kon immers met forse steun amper meer in de zetel van een royale luxe auto belanden, laat staan WIM BANK 245

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 245