GABRiELLE dorren Burgers en hun besognes Burgemeestersmemorialen en hun bruikbaarheid als bron voor zeventiende-eeuws Haarlem Op 8 maart 1640 werd de Haarlemse koperslager Jan Cornelisz. Coelenbier op verzoek van het bestuur van het smidsgilde ontboden voor het college van burgemeesters. De koperslager had schuimspanen voorzien van 'vreemde' stelen, met andere woorden: stelen die niet door iemand van het Haarlemse smidsgilde waren vervaardigd. Dit kwam hem op vijf gulden boete aan het gilde te staan. 0 Op 26 november van hetzelfde jaar verscheen Coelenbiers zoon Jan Jansz. voor de burgemeesters als gedupeerde: twee vrouwen, een moeder en haar dochter, hadden niet nader omschreven 'moedwil' bedreven ten huize van vlaskoper Coelenbier. De vrouwen werden drie dagen op water en brood gezet en een tweede dochter kwam er met een ernstige waarschuwing af.2) Jan Cornelisz. Coelenbier komen we op 2 februari 1641 op nieuw bij de burgemeesters tegen, ditmaal in verband met overlast die hij mogelijk binnenkort zou veroorzaken: de geburen van de Smedestraat hadden namelijk gehoord dat de koperslager zich met ingang van mei 1641 in hun buurt zou vestigen en vreesden dat hij er ook zijn werkplaats wilde houden. Desgevraagd verklaarde hij in het pand in kwestie slechts ketels te zullen verhuren. De burgemeesters gelast ten hem uitdrukkelijk de buren geen aanleiding tot klagen te geven.3) Anderhalve maand later diende een ander gebuurte een soortgelijk rekest in: Coelenbier zou in mei namelijk ook in die buurt een huis betrekken (hoek Anegang/War- moesstraat) en de bewoners wilden nu dat hem expliciet werd meegedeeld daar niet te mogen werken, tenzij in een besloten kelder. Dit leidde tot een resolutie dat dit ambacht voortaan alleen in kelders mocht worden uitgeoefend. 4) In februari 1642 kwamen er al klachten van de buren dat Coelenbier niet in zijn kelder maar op straat werkte. Dit werd hem verboden. Kennelijk had hij ruimtegebrek als ver weer aangevoerd, want de resolutie werd als volgt uitge breid: voor ketels die te groot waren voor een kelder, zoals brouwers- of blekersketels, konden koperslagers op een 5i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 51