daartoe gereserveerd terrein in de stad terecht.5) In oktober van dat jaar kreeg Coelenbier evenwel speciale toestemming om een grote nieuwe ketel voor zijn deur op straat te maken, mits hij ervoor zou zorgen dat niemand daar 's avonds te genop liep.6) Jan Cornelisz. Coelenbier werd dus ontboden door een gildebestuur en door bewoners van twee verschillende gebuurten. Alle drie de groepen meenden dat hun recht zo niet geschonden dan toch bedreigd werd. Daarnaast deden vader en zoon Coelenbier zelf een beroep op burgemeesters: Jan Jansz. als privépersoon toen hem schade was berokkend, Jan Cornelisz. als koperslager toen hij zich genoodzaakt zag van de resolutie af te wijken, waarvoor hij speciale dispensa tie nodig had. Genoemde zaken kwamen bij één en hetzelfde college terecht: de Haarlemse burgemeesters. Op diverse terreinen van het maatschappelijk leven in de vroegmoderne stad was sprake van participatie van de stede lijke bevolking, waarbij zij een niet te onderschatten rol speelde bij beleidsvorming. Die participatie was voor het stadsbestuur onmisbaar om zaken op het gebied van de ruimtelijke ordening, de openbare orde, werkgelegenheid, sociaal beleid of religie te reguleren. Het ging verder dan een passief instemmen met gevoerd beleid en gehoorzaam uitvoeren van van overheidswege opgelegde taken. De stadsbevolking zorgde ervoor dat er terdege rekening met haar werd gehouden en droeg zelf voorstellen aan, meestal geformuleerd in de vorm van een rekest. Aan de hand van de memorialen van burgemeesters wil ik nader ingaan op wat die participatie voor zeventiende-eeuws Haarlem betekende. Hoewel de burgemeestersmemorialen een schat aan informatie bieden, hebben historici er tot nog toe nauwelijks gebruik van gemaakt. Dat is jammer, omdat vele facetten van het dagelijks leven in de vroegmoderne stad erin aan de orde komen. Het is een mooi middel om de inwoners van die stad, die deze bron in verschillende ge daanten en omstandigheden laat zien, wat beter te leren ken nen. De bron: memorialen van burgemeesters Memorialen van burgemeesters zijn delen waarin notulen van vergaderingen van dit college staan opgetekend. Het Haarlemse burgemeesterscollege was belast met het dage lijks bestuur en bestond in de zeventiende eeuw uit vier per sonen. Zij hielden gemiddeld drie a vier keer per week zit ting in een eigen kamer boven in het stadhuis en stonden dan een ieder ter beschikking die, om wat voor reden ook, een 52

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 52