beroep op hen wilde doen.7) Ze hoefden niet per se voltallig te zijn om te kunnen vergaderen; het kwam vaak voor dat er slechts één zitting hield, die rekestranten dan verzocht nog eens terug te komen als er meer burgemeesters waren. Als het college in een bepaalde zaak niet tot een uitspraak kon komen, werd de zaak in kwestie doorgespeeld aan de vroedschap of gingen de burgemeesters te rade bij de oud wethouders. Het lijkt in het algemeen een vrij laagdrempelig instituut te zijn geweest, bovendien bleek het bij uitstek het medium voor de middengroep te zijn: regenten regelden hun zaken via andere kanalen en de armen komen slechts bij hoge uit zondering als initiatiefnemers in de memorialen voor. Men sen die 'boven kwamen', dat wil zeggen voor burgemeesters verschenen, lieten - voor zover ze niet op last van burge meesters ontboden werden - hun komst soms voorafgaan door een schrijven in de vorm van een remonstrantie of een rekest. De memorialen zijn over de hele zeventiende eeuw bewaard gebleven.8) De delen die de periode 1632-1642 en de laatste decennia van de zeventiende eeuw beslaan zijn voorzien van een register, dat echter als grote handicap heeft dat in plaats van een zaak vaak alleen de naam van één der belangheb benden wordt vermeld. Dit belemmert gericht zoeken.91 Wel zijn er steeds in de linkermarge van iedere bladzijde per zaak enkele sleutelwoorden genoteerd. De notulisten waren niet allemaal even wijdlopig. Achter gronden van bepaalde conflicten komen vaak niet aan de orde of er wordt verwezen naar inmiddels verloren gegane stukken en dan blijft het gissen met de informatie die wèl geboden wordt. Een enkele keer wordt zelfs helemaal niets meegedeeld maar wordt volstaan met de opmerking dat op de vergadering niets van belang was voorgevallen. Tot slot dient men bij een dergelijke bron te beseffen dat zij door het stadsbestuur is vervaardigd; zij mag dan een kleurrijk beeld geven van het wel en wee der stadsbevolking, maar het zijn de burgemeesters die deze informatie hebben geïnterpre teerd en nu aan ons doorgeven. Genoemde haken en ogen wegen niet op tegen de rijkdom van deze bron. Naar inhoud zijn er vijf terreinen te onder scheiden, waarop de burgemeesters zich met grote regel maat begaven. In de eerste plaats vinden we veel benoemingen in de memo rialen, met name van gildebesturen en van bekleders van eenvoudige stadsdiensten. ,0) Ook prestigieuze beroepen als predikant of leraar aan de Latijnse school waren afhankelijk 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 53