is geen grooter goet onder de uijtwendige menschelijcke en lichamelijcke dingen als de eer. '5) De vredes werden uiterst serieus genomen: er stonden sancties op het niet komen op dagen bij een vredesluiting en op overtreding van een zojuist gesloten vrede. Niet alleen als de eer of goede naam in het geding was kwa men mensen naar de burgemeesters om recht te halen. Ver uit het interessantst in de memorialen, als het om initiatieven vanuit de bevolking gaat, zijn de rekesten, de vijfde catego rie. Rekesten Rekesten verdienen meer aandacht in het historisch onder zoek, omdat hierin de inwoners van een stad naar buiten tre den met de dingen die bij hen leefden. Als buren, collega's, geloofsgenoten of familieleden bundelde men de krachten om iets gedaan te krijgen. Op deze wijze waren Haarlemse inwoners actief betrokken bij de stedelijke politiek. De historiografie heeft veelal het aristocratische karakter van de instellingen en politiek der Republiek benadrukt en ook de wat recentere studies hebben zich in hoge mate ge richt op het intern functioneren van het aristocratisch poli tieke systeem; zo zijn van diverse steden de regenten onder de loep genomen.l6) Het overheersende negatieve beeld van de politieke rol der gewone burgers of ingezetenen behoeft herziening. Er is weliswaar onderzoek verricht naar oproe ren, I7) maar dergelijke rellen of opstanden droegen geen ge regeld of legaal karakter en lijken daardoor de notie alleen maar te versterken dat gewone burgers of ingezetenen niet of nauwelijks over wettige middelen beschikten om invloed op het politieke proces uit te oefenen. Met name in het buitenland is enige aandacht besteed aan rekesten als politiek instrument van 'gewone' burgers in de vroegmoderne steden. Zo hebben Christopher Friedrichs en Harald Deceulaer laten zien dat stadsbestuurders terdege re kening met zulke verzoekschriften hielden, hetgeen beide historici deels uit idealistische en deels uit praktische gron den verklaren. l8) Volgens Friedrichs lag voor de magistraat de kern van goed bestuur hierin, dat er binnen de stedelijke politiek geen aanleiding tot verandering van het constitutio neel systeem zou zijn; om onvrede en frustratie onder de bevolking tot een minimum te beperken, zouden magistra ten in het algemeen welwillend en evenwichtig reageren op klachten en wensen van diverse personen en belangengroe pen uit de gemeenschap. '9) Uit de Haarlemse memorialen blijkt duidelijk hoe het afwegen van diverse belangen een centrale rol speelde bij de besluitvorming door burgemees- 55

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 55