perfectelijk was opgegeven: naar dien wij op dien teid veele sieken te bezorgen hadden: edoch horende dat er zoo een pretens mirakel was geschied stapten wij over alles heen en zijn tot Heemstede aangekome alwaar wij de leider en des zelvs van de natuur geschelde been gezien hebben. Wat miracul is hier geschied. Zeker niets anders als wan neer hier ofte daar eenige qualijk gestelde vogten haar ko men te setten. Dat nu van de hacker ende andere luyden buijten de keuren zulks roemrugtich verbreid word is hard toe te geven. De vogten qualijk gesteld zijnde kunnen het been zo doorknagen edoch en is zulks niet gezeid van des backers doen of van de geweekte vlierbladeren noch van zijn groene gratia dei de welke, wat verdund zijnde, van hem gebruijkt word Mij is niet onbekend hoe verkeerdelijk zommige menschen over de chirurgie komen te spreken en veel zeids liever van quakzalvers willen behandeld zijn als van ervarene chirurgijns Ruysch' theorie voor het afsterven van bot was dus dat het werd veroorzaakt door het 'doorknagen' van het been weefsel door een 'kwalijke stof. Op basis van deze theorie kwam hij tot de verklaring dat het afsterven en afvallen van onderbeen en voet een natuurlijk proces was geweest; am putatie was de enige oplossing voor een dergelijke patiënt geweest om de periode van het lijden zoveel mogelijk te be perken. Ruysch' advies komt voort uit zijn begrip van het ziektepro ces, dat in die tijd de grondslag vormde van de geneeskunde. De qualijk gestelde vogten konden volgens dit begrip zowel het bot als de spier vernietigen. Die opvatting berustte op de zogenaamde humoraalpathologie, die tot in de negentiende eeuw de geneeskunde heeft beheerst. Het proces was moei lijk te beteugelen, zoals Ruysch als een waar Hippocratisch arts zegt: Zulks is meer de werking van de natuur als van medicamenten. De specificiteit van de weefsels was in die tijd nog onbekend, maar Ruysch hechtte, evenals zijn vriend Herman Boerhaave, grote waarde aan de structuur en het verloop van de bloedvaten in de organen, als kenmerk van de functie.7) Ook van de Amsterdamse chirugijn Verduyn, die al in een eerder stadium de patiënt gezien had, is een schriftelijk ver slag overgeleverd van zijn bevindingen. Hij schreef aan Wouter Schouten een uitgebreid verslag van alle pogingen die maandenlang waren aangewend om de patiënt te bewe gen tot het ondergaan van amputatie. Uiteindelijk had deze, zoals gezegd, toegestemd en De Haas had Verduyn ge vraagd deze amputatie uit te voeren. Doctor Vlackveld was

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 74