samen met enige geestverwanten uit hoofde van bezwaaren uit hunne aangenoomen Godsdienstige beginselen voort- vloeyende na zijn uitverkiezing in deze door de Amster damse bevolking voor een plaats in de nieuwe municipali- teit. 341 Nog in de lente van 1813 werd hij door de maire als mogelijke kandidaat voor het lidmaatschap van de raad van de stad opgevoerd, maar ook ditmaal volgde, vermoedelijk ingevolge de zich snel wijzigende politieke omstandighe den, geen benoeming. Evenmin heeft hij nog na het herstel van de Nederlandse onafhankelijkheid een bestuurlijke rol gespeeld.35) Als rentenier overleed hij tijdens het Verenigd Koninkrijk in zijn geboorteplaats Amsterdam. Als invloedrijk lid van Doctrina, en bovendien wijk- genoot,36) is Willink rond 1790 ongetwijfeld met Duyvené in aanraking gekomen, als hij hem niet al eerder kende. In 1777 had hij in Haarlem aan het Zuiderspaame het buiten Buitenrust gekocht, waarvan hij tot zijn dood vijftig jaar la ter zou kunnen genieten. 37) Na aankoop van de noordelijk direct aangrenzende buitenplaats Gaarenrust op 6 juni 1789 381 liet Willink door Duyvené een plan voor een nieuw landhuis maken, dat vermoedelijk nog dat jaar werd uitge voerd en, afgezien van een latere asymmetrische en daarmee detonerende aanbouw ter rechterzijde, uitwendig de tijd vrijwel ongeschonden heeft doorstaan. In het Haarlemse Gemeentearchief zijn vijf, ten dele door Duyvené gesigneerde en gedateerde bouwtekeningen - drie plattegronden, van begane grond, hoofdetage en tweede ver dieping, alsmede opstanden van voorgevel en achtergevel - bewaard gebleven. Zij tonen ons het gebouw zoals dit is uit gevoerd: een voor deze tijd vrij conventioneel rechthoekig bakstenen bouwblok in Lodewijk xvi-trant, twee bouwlagen van vijf vensterassen elk onder strak schilddak hoog. Tradi tionele rechthoekige schuiframen geleden de wanden; alleen voor de met drie zijden van een achtkant uit de rooilijn springende salon aan de Spaamezijde is voor de onderste vensterreeks van een drietal rondboogramen gebruik ge maakt. Een balustrade sluit de erker af. Een dergelijke erkervormige uitbouw was in deze tijd niet ongebruikelijk; diverse buitenplaatsen in het Gooi en aan de Vecht, meest eveneens dóór Amsterdammers en vóór Am sterdammers opgetrokken, bezitten deze thans nog. Een an der treffend voorbeeld, uiteindelijk niet in driehoekige, maar in ovale vorm gerealiseerd, wordt gevormd door Rhijnhof bij Leiden, in i774-'75 naar plannen van de latere Amster damse stadsbouwmeester Johann Samuel Creutz voor zijn stadsgenoot Hendrik van Sandijk gebouwd. 39) Dichter bij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 88