huis valt te denken aan het in 1794 in Haarlem begonnen Hodshonhuis van Abraham van der Hart, waarvan de enorme driehoekige uitbouw zich overigens bij wijze van uitzondering niet aan de tuin- maar aan de grachtzijde be vindt, op de plaats waar in een eerder ontwerp een, voor een hooldlacade veel gangbaarder, middenrisaliet met fronton gedacht was. 40) Verder wordt bij Buitenrust de soberheid van het uitwendige slechts doorbroken door de twee kleine osse-ogen in het dak aan de voorzijde, alsmede de in blokwerk uitgevoerde om lijsting van de hoofdingang en de afsluiting van de middenrisaliet, waarvoor Duyvené twee varianten bij geleverd heeft. Oorspronkelijk had hij daarvoor aan een laag opzetstuk van een paar treden met twee vazen op de hoeken gedacht, maar op een opgeplakt velletje is dit door een sier lijke met fronton bekroonde dakkapel vervangen. De laatste is ook uitgevoerd. Zijn tweede buitenhuis, de villa Eindenhout aan de Wagen weg, bouwde Duyvené in 1793-94 op de plaats van een oudere hofstede voor de in Zwolle geboren, maar nu in Am sterdam gevestigde leerkoopman Georg Gerard Lans (1765-1819).411 Ook Lans was patriot en Doctrinaan, en had zich al in 1787, het jaar waarin hij dank zij zijn huwelijk poorter van Amsterdam werd,421 als lid van de Vaderland- sche Sociëteit ingeschreven.43). Direct na de Bataafse Om wenteling werd hij lid van het Comité van Inkwartiering en kapitein van de gewapende burgerwacht, welke functie hij twee jaar zou uitoefenen; op 14 januari 1798 bracht hij het tot lid van de Amsterdamse raad, wat hij - met een kleine Haarlem, Eindenhout, voorge vel. (foto auteur 1995) 89

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 89