Van der Hart ontleend hebben, die het in Amsterdam bij het Maagdenhuis (1784), de Franse Schouwburg (1785) en de Hoogduitse Schouwburg (1790) toepaste, en vermoedelijk ook bij - zijn auteurschap is onzeker - de buitenplaatsen Gooilust te 's-Graveland (1778), Houdringe bij De Bilt (1779) en Wildhoef bij Bloemendaal (1788).49) Maar het kolossale zuilenfront had daar, zo goed als elders, ontbroken. Dit was in de Republiek voor een landhuis vol strekt nieuw, als we van het speciale geval van Paviljoen Welgelegen 1786'89) met zijn twee verdiepingen van elk vier direct voor de wand van de middenrisaliet geplaatste sierlijke zuilenparen afzien. 50) De weinige andere eerdere Nederlandse voorbeelden betroffen overheidsgebouwen of liefdadigheidsinrichtingen: het Stadhuis van Groningen - waarvoor Husly in 1774 de prijsvraag gewonnen had, ook al liet de uitvoering nog twintig jaar, en feitelijk zelfs dertig, op zich wachten 5I) - en het Rechthuis van Westzaan (1781— '83) door Creutz,52) respectievelijk het poortgebouw van het Teylershofje in Haarlem van Viervant (1785—'87)53) en het St. Jacobsgasthuis in Schiedam van Giudici 1786—'89).54) Met het laatste bouwwerk, en het Groningse project, bood Eindenhout bovendien de vroegste voorbeelden van een portico waarvan de zuilen op gelijke afstand van elkaar wa ren geplaatst, waarmee, net als in de complete buitenbe pleistering, 55) een belangrijke stap naar het neoclassicisme van de negentiende eeuw was gezet. Creutz en Viervant had den de hunne namelijk nog ouderwets gekoppeld, zoals hun creaties ook anderszins nog met één been in de barok ston den: die van Creutz vanwege de afgeronde hoeken van het gebouwtje en de concaaf uitzwenkende steunberen van de cupola, die van Viervant vanwege de combinatie van na tuurstenen middenpartij en bakstenen zijvleugels, de ge blokte hoeklisenen en de in spaarvelden gevatte festoenen boven de vensters. De decoratielust van Viervant - ook als stucwerker actief- uit het midden van de jaren tachtig, zoals die ook al in zijn Ovale Zaal voor Teylers Fundatiehuis561 en de door hem ter hand genomen modernisering van het loge ment van Gecommitteerde Raden in Hoorn57) naar voren kwam, was een rechtgeaard classicist tegen de eeuwwisse ling beslist een gruwel. In dat opzicht was Duyvenés villa ook zeker van alle gebouwen die in het jaar 1800 in Haarlem overeind stonden het modernste. Als eerste neoclassicisti sche buitenhuis met zuilenportiek stond Eindenhout in de komende decennia voor vele soortgenoten model. Lans heeft niet lang van zijn opzienbarende buitenhuis ge bruik gemaakt. Toen hij, op een moment dat het politieke tij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 92