MATHIEU WILLEMSEN Meubelmakers en -handel in Haarlem in de achttiende eeuw 0 De meubelmakers De handel in meubelen was vrijwel uitsluitend in handen van degenen die de meubels vervaardigden. Deze meubel makers behoorden over het algemeen niet bepaald tot de ge goede stand. In tegendeel: uit de archivalia komt het beeld naar voren dat ze over het algemeen tot de lagere standen der bevolking behoorden. Over de grootte van de diverse meu belmakerijen valt zeer weinig terug te vinden. In de loop van de achttiende eeuw worden er wel regelmatig door de meu belmakers advertenties in de krant geplaatst waarin men om nieuwe knechten vroeg, het betreft dan nooit meer dan drie knechten tegelijk. Uit rekeningen, bewaard in het archief van Teylers Stichting, blijkt dat PJ. Honoré in de tweede helft van de achttiende eeuw minstens van twee knechten hulp had bij de reparaties aan machines, te weten Harmen en Doris.2' Uit rekeningen van een paar jaar eerder blijkt dat de kastenmaker Fremming waarschijnlijk vier knechten in dienst had, te weten Doris, Joseph, Harmen, en Willem. Dat er grote meubelmakerijen in het achttiende-eeuwse Haarlem aanwezig waren, vergelijkbaar met bijvoorbeeld die van Horrix in Den Haag,3) lijkt mij zeer onwaarschijnlijk. Opmerkelijk is dat geen enkele meubelmaker erin slaagde om tot het bestuur van het St. Lucasgilde door te dringen; dit is extra opvallend indien men bedenkt dat het merendeel der meubelmakers lid was van dit gilde (bij het onderzoek zijn bijna 100 namen van achttiende-eeuwse meubelmakers aan getroffen, zie bijlage). Ook in andere functies binnen Haar lem komt men geen namen van meubelmakers tegen. Daarnaast zien we dat er diverse meubelmakers zijn, die een ander beroep naast hun eigenlijke beroep uitoefenen. Elders in dit artikel wordt aandacht besteed aan het feit dat een aan tal meubelmakers ook als timmerman actief was. Maar ook andere beroepen komen voor in combinatie met de meubel makerij: zo was Claas van Aalst naast witwerker groente verkoper. Enkele meubelmakers waren lid van het comans (=koopmans)gilde. Dit doet vermoeden dat zij naast meube len (elke meubelmaker had immers volgens de gilderegle- 99

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1995 | | pagina 99