ook aardappelen. En een keer een zak Brussels lof, de hele straat heeft ervan gegeten'. Van Groningen: 'Ik kon door de spoorwegstaking niet meer naar mijn werk in Amster dam en toen ging ik elke morgen eerst naar Mariënbosch en later - toen Mariënbosch onveilig was geworden - naar de bollenschuur van Tholen, bij het station Heemstede, om de stencils af te draaien. Een heel werk. Als je duizend krantjes maakte, moest je tweeduizend keer -131- een slag maken met de zwengel.' Van der Heyden vertelt dat de dagelijkse krantjes van twee pagina's op blocnoteformaat oplagen van zo'n 6500 tot 7000 haalden. Dat betekende 14.000 keer draaien. De zaterdagnummers waren van dubbele omvang, vier pagina's en dat hield in dat er zo'n 30.000 keer gedraaid moest worden. Met alle extra narigheid van scheurende stencils. Mevrouw Lenie Martinot tikte ook stencils. En wel in een bloederige bontwerkerij in de Haarlemse Jacobijnestraat, nummer 20 rood, bij (Ome) Piet van der Have. In de naoorlogse Patriot van 9 juni 1945 wordt dank uit gesproken: 'voor Oom Piet en Oom Joop [Van der Have en Van Dam] die in hun bontwerkerij de drukkerij van De Patriot zo goed verborgen hebben gehouden dat een buitenstaander zelfs nu nog de juiste plaats niet zou kunnen vinden. Mede namens de bijna 6000 illegale lezers onze dank.' Dit relaas spoort niet helemaal met dat van mevrouw Lenie Martinot. Zij bracht, zo vertelde ze en dat verhaal klopt met wat anderen zich herinne ren, de stencils op een fiets met houten banden naar Heemstede, naar de zolder van de bollenschuur van Tholen, waarheen de stencilapparatuur om veiligheidsredenen uit een pand aan de Vondellaan in Aerdenhout was ver huisd. Ze draaide daar mee aan de machine en kreeg daarna haar deel in de oplaag mee terug naar Haarlem voor verdere verspreiding. Ook Lydia v.d. Kort deed haar dagelijkse duizenden stencildraaiingen en fietste daarna naar Ben den Beider. Toen ze op een morgen, drie dagen voor de bevrijding, daar het erf op wilde rijden, stond ze oog in oog met een Feldgendarm, Duitse militaire politie. Weg, weg, gebaarde die gebiedend. Binnen was een huiszoeking aan de gang. Lydia voerde het bevel schielijk en dankbaar uit. Den Beider: 'Er was verraad gepleegd, ze zochten naar KP'ers.' Volgens instructie bracht Lydia haar stapel krantjes naar een KEES SIPKES

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 131