Hij had diverse anekdotes over leraren gehoord: 'Een leraar had voor de jaarlijkse toneelavond drie plaatsen besteld, één voor zijn hoed, één voor hemzelf en één voor zijn jas. Naar men mag aannemen om minder last te hebben van praatzieke collega's en van hun wellicht nog praatzieker echtgenotes. Een ander gaf de leerlingen nu en dan bij het begin van de les gelegen heid een paar minuten uit volle borst te brullen en daarbij naar harte lust op de vloer te stampen. Daarna moest het uit wezen. Wie door -106- ging werd gestraft.' Daarom ging Wieb Dorsman ook met veel belangstelling naar school, maar het viel hem nogal tegen. 'Ik had niet in de gaten gehad, dat die gebeurtenis sen zich in de loop van enige jaren hadden afgespeeld en slechts uitzonde ringen waren op de dagelijkse sleur van het schoolleven'. In 1940 ging Fred Kreuger voor het eerst naar school. 'De voorbereidingen voor de middelbare school waren heel opwin dend. Je had al gehoord dat iedere les door een andere leraar gegeven zou worden, zodat je ieder lesuur van lokaal moest wisselen. Dat leek een hele verademing na de lange zit van een lagere-schoolklas met maar één meester. Maar verontrustend was het ook, want zulke speciale leraren zouden ook wel speciale eisen aan hun leerlingen gaan stellen. Je kreeg vooraf een lange lijst van leerboeken en school- benodigdheden die je aan moest schaffen. Daar vielen potloden onder, van bb tot 2H, een passer, tekendriehoeken, gummetjes en een wiek. Wat was een wiek? Dat bleek een toef vogelveren te zijn, bijeengehou den door een kluitje zegellak, met het doel om gumsel van je tekenpa pier te vegen. Ze gingen er zeker van uit dat je veel zou moeten uitgummen, daar op die hbs.(...) Het kopen van boeken voor de nieuwe school was een heel avontuur. Je ging naar boekhandel De Vries op de Gedempte Oude Gracht, waar je voor de helft van de nieuwprijs de boeken tweedehands kocht.' Het gebouw Het gebouw van de hbs maakte op veel leerlingen een diepe indruk. Edy Jacobs noemt twee belangrijke gebeurtenissen uit zijn middelbare school tijd, ten eerste de beslissing van zijn ouders dat hij naar de hbs mocht 'iets dat in de "arbeiderswereld" - mijn vader was timmerman - als bijzonder en bijna als verraad werd beschouwd' en de eerste keer dat hij de schoolhal Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 106