binnentrad: 'De destijds in mijn ogen grote pilaren en monumentale trap naar boven hebben toen een overweldigende indruk op mij gemaakt en waren voor mij het binnentreden van een andere wereld.' Henk Groot kan het gebouw nog in zijn slaap uittekenen. Ook de tech nisch geïnteresseerde Hans Zwart heeft een levendige herinnering aan het gebouw: 'Op de fiets naar Zijlvest 27, een indrukwekkend gebouw met een statige trap ervoor, geflankeerd door twee zuilen met gaslantaarns er op. Die trap was taboe voor leerlingen; als je er als leerling over heen ging betekende dat doorgaans slecht nieuws, want dan was de poort gesloten, of wel je was te laat,en dat betekende opgeschreven worden door Beek, de conciërge, en bij recidive leverde dat straf op. Naast de trap was het gebouw omringd door een lage stenen muur met daarop een ongenaakbaar hoog ijzeren hek. Met enige moeite was hier wel over heen te klimmen, iets wat we uitsluitend deden als er om wat voor reden dan ook iets uit het raam was gevallen (gegooid) wat je tot elke prijs weer terug wilde hebben. Over het hek klimmen was al even strafbaar als nutteloos, want erachter lag alleen een met gras doorscho ten steenvlakte die nergens naar toe leidde. Van daaruit een raam binnen klimmen was zelfs met hulp van een tweede man onmogelijk. Dus normaal gingen we braaf door de poort naar binnen, fiets in het rek en denk erom: op slot, anders straf. In de hogere klassen was er een enkeling die op de motorfiets kwam, brommers moesten nog uitgevonden worden. Ze hadden een apart hok, tegenover de achterin gang. Tegen deze lieden, die tenminste 16 jaar oud waren, want dan kon je rijbewijs C halen, werd door iedereen huizenhoog opgekeken. Het was duidelijk wat ik deed toen ik eenmaal 16 jaar was en in het bezit van een rijbewijs. Op de binnenplaats tegenover het schoolgebouw, op een verhoging achter een muurtje, stond de Brongersma Bank, een monument dat met gepaste eerbied gemeden diende te worden, anders kwamen er onmiddellijk moeilijkheden met de surveillerende leraren. Trap van drie treden op en met z'n paar honderden allemaal door de linker deur. Er waren drie deuren naast elkaar, maar om raadselachtige reden waren de rechter twee altijd gesloten en perste de hele meute zich door één deur. Eenmaal in de hal een zee van ruimte met vier enorme gietijzeren kolommen. Recht tegenover de enige open deur de "Wachtkamer", zoals het bordje aangaf. Een kaal hok met een tafel en wat stoelen en een piano. FLORENCE KOORN (RED.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 107