naast het biologisch kabinet, dit laatste net zo boeiend en ontoeganke lijk als beneden het natuurkundig kabinet. Bewaakt en gekoesterd door de heer Meilink en later door een oude baas die door ons Opa genoemd werd, zijn naam is mij ontschoten. De rest van de gang boven standaardleslokalen, waarvan alleen het laatste aan de rechterkant iets bijzonders had. Hier huisde immers onze aardrijkskundeleraar, toewan Venema. Rechts achterin het lokaal was een deurtje dat toegang gaf tot een lage ruimte boven de poort. Volgens zeggen van de toewan huisden hierin de geesten van Brahma of Shiwa, ik weet niet precies. Wel weet ik dat hij soms ongezeggelijke leerlingen dreigde hen daarin op te zullen sluiten. Natuurlijk ben ik er wel eens gaan kijken, er stonden dansmaskers en wajangpoppen uit Indië. Op de hoek, boven de lerarenkamer en de bibliotheek, twee teken lokalen. Daarachter de toneelzolder, met daar tegenover de hhbsv- kamer [de kamer van het bestuur van de leerlingenvereniging]. Ver derop in de gang nog wat onduidelijke lokaliteiten, bewoond door de Avond-HBS, die we niet voor vol aanzagen en waar we geen bemoeienis mee hadden.' Directeur, leraren, conciërge en amanuensis 4) Directeur Brongersma leeft in de herinneringen van de leerlingen uit deze jaren slechts voort via de Brongersma Bank op de binnenplaats van de school, die hij de school bij zijn afscheid in 1910 had aangeboden. 5> Aan directeur W.C.G.H. van Mourik Broekman (1910-1934) bewaart al leen de oudere garde nog herinneringen. Zo herinnert Gerrit Raasveldt, die in 1930 op school kwam, zich Van Mourik Broekman als een gentleman. Uiteraard zijn de herinneringen aan W. van den Berg, ofwel 'de Baas', veel levendiger. Gerrit Raasveldt is vrij kritisch, hij ziet hem als 'gewild jo viaal'. Henk Mommers: 'Als je [de school] binnenkwam was daar bijna altijd, in de hoek voor zijn kamer, directeur van den Berg, met een stompje sigaar tussen de lippen geklemd. Nooit een hele sigaar. Zijn aanwezigheid was vol doende om de binnenstromende luidruchtige horde te veranderen in rustige jonge dames en heren.' Op een dag werden Wim Whitlau en Wim Wery door de conciërge in de kamer van de directeur ontboden. De eerste geeft de discussie die toen volgde weer als dialoog, met zichzelf in de 'hij-vorm': FLORENCE KOORN (RED.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 111