vast" - het potlood tikte op het snijpunt van de vloer en de muren. "Daar kan hij dus niet op en neer. Tussen die twee punten wel, daar kan hij golven zoals de snaar van een viool. Als je nu een eindje van de muur, waar jullie zaten, je knieën laat trillen, met je tenen op de grond, gaat de plank golven." - De directeur tekende golflijnen door de vloer heen.- "Die golf plant zich voort zoals een golfje in het water, op en neer, op en neer, tot aan het andere einde. Vlak voor het bord, waar de leraar dus staat, gaat de vloer mee op en neer." Ze knikten. Dat was precies wat ze hadden gezien en dat was de grote verrassing van de ontdekking geweest. Wanneer je achter in de klas met je benen trilde, zag je even later de leraar duidelijk op en neer gaan.' Na nog meer vermaningen, waarbij de directeur uitlegde dat de hele school wel had kunnen instorten, beloofden de twee jongens de proef voortaan niet meer te zullen nemen. 'Jammer, want het was adembenemend geweest, hoe je docenten kon laten dansen voor de klas, totdat die ene het gemerkt had, meteen begrepen had wie de schuldigen waren, en hen lijkbleek de klas had uitgestuurd. Nu hij de toedracht kende kwam er een gevoel van elatie, van bevrijding over hem. Het idee dat hij in zijn eentje want zonder Wim Wery zou het waarschijnlijk ook wel gaan - in zijn eentje het hele schoolgebouw kon ontwrichten.' De ander die er altijd was als de school begon was de conciërge, F. Beek, die in een dienstwoning bij de school woonde. Ati Yzer herinnert zich hoe hij 's morgens bij de linkeringangsdeur van de school stond: 'altijd rustig en correct in zijn werkjas'. Hij was volgens Jan Holterman ten Hove heel ge liefd, vooral onder de meisjes, want hij speelde ook wel eens voor postiljon d'amour. Verreweg de meest bloemrijke figuur was natuurkundeleraar dr. J.J. Haak. Natuurlijk maakte zijn reputatie als voetballer veel indruk, hij had, aldus Duco Mees, samen met zijn broer in het eerste elftal van hfc ge speeld. (Bedoeld wordt HFC-Haarlem, waar de twee broers van Haak in het eerste speelden, Haak zelf echter in het derde en tweede elftal. 6>) Ate Vunderink voegt hieraan toe dat hij, doordat hij verkeerd geopereerd was aan zijn meniscus, zijn leven lang met een stok moest lopen. Wim Groot ervoer dat Haak altijd heel belangstellend was naar diens verrichtingen bij hfc als hij op maandag weer naar school kwam. FLORENCE KOORN (RED.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 113