'Hij kon geweldig kwaad worden, als hij zijn woede voelde aankomen sloot hij eerst de ramen en ging pas daarna met een bulderende stem tekeer. En hij bood een angstwekkende aanblik.' Toch mocht hij deze leraar graag. Geliefd was ook leraar Frans dr. J.R.H. de Smidt. Wieb Dorsman: 'De heer De Smidt was een man met artistieke gaven. Hij trad op schoolfeesten op als sneltekenaar en zijn bordtekening van Sinterklaas op 5 december was terecht beroemd. Maar bovenal had de klassieke muziek zijn grote liefde. Eigenaardig vond ik het, en dat vind ik nu nog, dat hij eens voor ons, eerste- of tweede-klassers, tot de volgende ontboezeming kwam. Eigenlijk had hij, zo vertelde hij, musicus willen worden, maar zijn ouders hadden, gezien het onzekere bestaan dat zij bij het kiezen van dat beroep voorzagen, hem dit sterk afgeraden. Dat had hem toentertijd erg gespeten en toen had hij maar voor het onderwijs gekozen, "maar", zei hij, 'als ik weer zou moeten kiezen, werd ik toch weer leraar. Dat is", besloot hij verrassend, "de tragedie van mijn leven." Riet Sperwer: 'Jeugdconcerten onverbrekelijk verbonden hiermee mijn Franse leraar dr. De SmidtEntrée interdite, défense de fumer, de eerste uitdrukkingen van de lange lijst, ijverig uit het hoofd geleerd in lang vervlogen tijden. Als je 't niet meer weet zeg je maar: "Parfaitement, monsieur". Wie herinnert zich niet deze raad ontvangen te hebben vlak voor het toen zo belangrijke mondeling?' Ben Leeftink herinnert zich dat De Smidt de supervisie over de jongens- wc's had, die door hem waren omgedoopt tot de parfumerie. De scheikundeleraar dr. ir. M.J. van Tussenbroek is vooral onsterfelijk geworden door zijn stopwoordje 'ist niet', dat Duco Mees in één lesuur van vijftig minuten 48 maal turfde. Henk Mommers herinnert zich dat Van Tussenbroek met zijn rechterhand formules op het bord schreef 'om ze met de linker net zo snel weer uit te vegen, waarbij hij van zijn optimisme blijk gaf door te vragen; 'Begrepen?', zonder antwoord te verwachten. Frans Manden herinnert zich het volgende incident: 'Onze scheikundeleraar Van Tussenbroek haatte piepende banken. Dus vooral stilzitten in de in amfitheatervorm opgestelde banken. Piepte je voor de derde keer, dan stond je op de gang. In de pauze liepen we met een groepje over de Botermarkt, met onder anderen Edy Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 120