er zoveel kinderen uit Nederlands Indië naar zijn hbs in Haarlem werden gestuurd. Ate Vunderink beschrijft de overgang van het paradijselijke Indië naar het kille Holland en de aanpassingsproblemen die hij ondervond heel beeldend. 'Onze familie woonde in de twintiger jaren in Makassar (Celebes), het huidige Ujung Pandang op Sulawesi. Mijn vader was directeur van de Celebes-drukkerij en de Makassaarse Courant. We beleefden er een jeugd die niets te wensen overliet, 's Ochtends om zeven uur gingen we naar school tot één uur, daarna gingen we knikkeren, tollen, vissen pantjingetc. Favoriet was het vliegeren lajang lajangen speciaal het vecht-vliegeren. We prepareerden zelf het scherpe glastouw van naaimachinegaren, houtlijm en gestampt lampenglas. De vechtvlieger bestond uit Chinees papier en dunne bamboes. Het vergde veel behendigheid om het touw van een andere vlieger met jouw glastouw door te snijden (kepa kepa Met de "oude heer" hadden wij eigenlijk alleen maar op zondag te maken. 's Zondags was het feest. Of we gingen naar de watervallen in Baroumboeng öf naar onze pasan-grahan (weekendhuisje) bij Tonassa in de bergen van de Toradjas, öf met de boot naar één van de eilanden voor de kust: Samalona of Pulu Moreaux. In de bergen had je bij kleine meertjes feeërieke vlinderkolonies met een kleurenpracht die niet te verwoorden is. Al met al een sprookjesjeugd. En toen werden we op de "Gera", een Duitse vrachtboot met passagiersaccommodatie, gezet om naar Holland te gaan, ter voltooiing van onze schoolopleiding. Ik zie nog voor me, hoe m'n vader vlak voor vertrek hollend de loopplank afging, omdat hij de stoomfluit niet wilde horen, die de afvaart van de boot aankondigde. En zo begon de tragiek, die vele Indische gezinnen is overkomen, het fijne, zorgeloze gezinsleven moest opgebroken worden omdat de kinderen voor hun Foto rechts: tekenlokaal ten tijde van de cursus 1931-1932; later werd dit het overblijflokaal, (foto Kennemer atlas) 1. Charly Boom, 2. H. Blokker, 2. N. van der Voort, 4. Cees Haverschmidt, 5. Jan Poort, 6. Jan Mulder, 7. Puk Mok, 8. Ansje Wijninga, 9. Gerald (Gerard) Raas- veld 10. W. Frijn, 11. Frits de Jong, 12. Kees Fortens, 13. W. Erikson, 14. Frits van Aalten, 15. Ru Poolman, 16. Piet Groustra, 17. Greetje in den Bosch, 18. Loes Kubatz, 19. Gonnie Gribk, 20. Koen Gratema, 21. Joop van Dusschoten 22. tekenleraar Bauer. -122— Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 122