heid te ontlopen ging ik elke middag na schooltijd naar het Sport- fondsenbad, dat evenals de hbs voor mij een tweede thuis werd.' Ondertussen had zijn broer Rob het best gezellig in zijn kosthuis, waar di verse andere HBS'ers in de kost waren: 'Daar trof ik o.a. Hans (overleden) en Frank Appelman, Piet van Kampen, Rudi Welter (in Oost-Java gesneu veld tegen de Jappen), Jan Boer, toen al bezig met het ontwerpen van delta- wing vliegtuigen.' Na schooltijd dronken de jongens thee in de kleine achterkamer, lazen -126- De Telegraaf, en draaiden plaatjes van Duke Ellington, Count Basie, Cole man Hawkins etc. Door de Duitse bezetting konden Ate en Rob geen geld meer uit Indië ontvangen. Rob moest naar Wassenaar om in Leiden de hbs af te maken, Ate moest zijn kamer opzeggen, kon een tijdje bij HBS-vrien- den wonen en ging na zijn eindexamen naar de th in Delft. Het kon ook anders. Fred Kreuger herinnert zich de situatie waarin zijn beste vriend Gé Blom kwam, die kort voordat de oorlog in Nederland uit brak was aangekomen. Briefcontact met zijn ouders was aanvankelijk nog wel mogelijk, later niet meer. Toen kwam er ook geen geld meer. De pleeg vader van Gé heeft toen ondersteuning bij de gemeente aangevraagd. De reis naar Nederlands Indië was lang. Kinderen van gouvernements ambtenaren konden, aldus Frank Appelman, goedkoop, namelijk voor 100 gulden retour, met de boot. Maar die reis duurde veel langer dan de jongens vakantie hadden, zodat ze langer weg mochten blijven. Met bijbetaling kon er echter ook gevlogen worden. Dit deed Jan Holterman ten Hove, net van de lagere school en vlak voor dat hij als eersteklasser de hbs zou bezoeken. Hij en zijn broer hadden een deel van de lagere school in Haarlem doorlopen en woonden bij pleeg ouders. Kort voor de Tweede Wereldoorlog uitbrak, gingen ze hun ouders in Indië bezoeken. 'De vliegtocht per klm naar Indonesië duurde zeven dagen, we vlogen in een Douglas DC-3, 'De Valk', die bestuurd werd door de zeer bekende piloten Geysendorfer en Smirnov. We hadden een machtig mooie trip en genoten van onze vakantie. Op de terugweg was het een heel andere zaak! Het vliegtuig verongelukte in Rangoon. Tropische regens zorgden voor een volkomen onder water staand vliegveld. Na enkele pogingen werd er toch geland vanwege een tekort aan benzine om ergens anders te landen. De remmen hadden geen effect in de modder van de gras landingsbanen en een poging om weer op te stijgen lukte niet, aange zien de wielen in de modder werden vastgezogen. Aan het eind van het Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 126