vliegveld gleed het vliegtuig, de DC-3, dwars door een anderhalve meter hoge berm en kwam met een plons aan de andere kant tot stilstand. Niemand werd ernstig gewond. Er was behoorlijke schade aan het vliegtuig. Na vier dagen werden we door het volgende vliegtuig uit Indonesië opgepikt en dit bracht ons naar Cairo in Egypte. Aldaar kregen wij te horen van de klm, dat mijn ouders het beter vonden, dat mijn broer en ik per boot verder vanuit Alexandrië naar Nederland gingen, vanwege het oorlogstoneel in Duitsland waar we uiteindelijk over moesten vliegen.' De boot was echter net vertrokken, dus na vier dagen gingen ze toch weer vliegen, maar er kon vanwege de oorlog niet verder dan Napels gevlogen worden. Daar werden de jongens door de klm in een hotel ondergebracht. De klm had een treinreis voor de passagiers geregeld via Zürich, van waar uit de laatste gestrande Nederlanders door Duitsland terug zouden kunnen reizen. 'Zo gauw de trein Duitsland binnenkwam moest de gehele trein - en deze was ontzettend lang - worden geblindeerd. In Duitsland zelf - en het begon al op de grens - moesten we heel vaak uren wachten om troepentransporten met oorlogsmaterieel voorrang te geven. Tegen middernacht ongeveer liep de trein het station van Keulen binnen. Op een gegeven moment begonnen de sirenes te loeien en niet veel later was er een bombardement in volle gang. Het was vroeg in de morgen dat we Keulen verlieten en na twee dagen kwamen we tegen een uur of tien het station te Nijmegen binnen stomen. We waren hoogst verbaasd maar heel erg dankbaar toen we onze pleegouders zagen, die minstens zes uren op het station hebben staan wachten.' Tot 1944 bleven de broers bij deze pleegouders, terwijl hun echte ouders uiteindelijk in Japanse gevangenkampen kwamen. Ironisch genoeg vond de repatriëring van de ouders uit Nederlands Indië plaats toen Jan (als mili tair) en zijn broer weer naar Indië gingen. De schepen passeerden elkaar in het Suezkanaal. Ook de inheemse Indische elite stuurde zonen naar het verre Haarlem. Joke Sperwer: 'in 1920 zaten de vorstenzonen Bandori Raden Mas uit Solo en Besoeki Raden Mas uit Djokja (een halfbroer van Henk) in de eerste klas, en FLORENCE KOORN (RED.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 127