heen en weer praten werd het de tweede klas. Ik heb het geweten. Ondanks het motto liever wat minder dan moe heb ik mij een slag in de rondte moeten werken.' Ook Frank Manden, die uit een Jappenkamp kwam, moest hard werken: 'inhalen van de verloren tijd was een drijfveer. Vele avonden, weekends en vakanties was het werken geblazen.' De Tweede Wereldoorlog Ate Vunderink beschrijft de eerste oorlogsdag als volgt: 'De ioe mei '40, de dag dat de moffen binnenvielen, gingen we nog naar school, de baas hield in de hal een emotionele toespraak, de lessen zouden voorlopig worden gestaakt. Ik kan me nog goed herin neren dat ik met een paar klasgenoten alle lokalen langs ging, om de leraren vaarwel te zeggen, immers we verwachtten (analoog '14-T8) dat we maandenlang in loopgraven het land zouden moeten verdedi gen. Een week later zaten we echter weer op school met het eindexa men voor de deur!' De schoolboeken moesten gekuist worden, Fred Kreuger: 'Van de bezetter mochten portretten van leden van het Koninklijk Huis niet meer in de leerboeken voorkomen, net zo min als namen van joodse geleerden of de theorieën van vijandelijke Engelse of Ameri kaanse onderzoekers. We moesten allemaal onze boeken inleveren en kregen ze dan een week later in gekuiste vorm terug. De bladzijden met onwelgevallige inhoud waren er dan keurig uitgesneden en vervangen door nieuw gedrukte bladzijden. Daar moeten hele volks stammen armoedzaaiers een centje aan hebben bijverdiend. In onze tweedehands boeken van vorig jaar klopten de bladzijden echter niet, zodat het portret van de koningin er pontificaal in was blijven staan en de namen van joden en Angelsaksiërs er open en bloot in voorkwa men'. Directeur Van den Berg moest voortdurend schipperen tussen de bevelen van de bezetters en zijn eigen geweten. De joodse leraar Frans, S. Elte, mocht vanaf 30 november 1940 niet meer lesgeven. Hij werd directeur van het Joodse Lyceum aan de Wilhelminastraat (die toen omgedoopt was tot Schouwburgstraat).91 Daarheen verdwenen ook de joodse leerlingen. Hans Meyer bleef: 'Als halfjoods jongetje heb ik me na het uitbreken van de oor- FLORENCE KOORN (RED.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 129