leven heeft hij in Amsterdam gesleten, 32> eerst als conrector van de Oude- zijds Grote School (1607-1612), later als medicus en 'historieschrijver' of, liever gezegd, beoefenaar van de historische journalistiek.33) Nicolaes van Wassenaer overleed op 24 of 25 september 1629 34) en werd enkele dagen later, op 28 september, ongeveer 57 jaren oud, in de Oude Kerk te Amster dam ter aarde besteld. 35> Enkele dagen later, op 2 oktober, volgde zijn echt genote, Griet Jacobsdochter, hem in het graf.36) Waarom een xenion in het Grieks? Hoewel nergens verklaard wordt, waarom Nicolaes van Wassenaer zijn aan de magistraat van Haarlem aangeboden xenion in het Grieks dichtte, moet de reden, waarom hij dit deed, ongetwijfeld gezocht worden in zijn ongemene bedrevenheid en meer dan gemiddelde uitdrukkingsvaardigheid in deze taal. Naar mag worden aangenomen, heeft hij zich zowel tijdens zijn oplei ding aan de Latijnse School van Amsterdam als gedurende zijn verblijf in het Statencollege te Leiden een behoorlijke kennis van de taal van het oude Hellas eigen gemaakt. En deze kennis van het Grieks kan hij na zijn vertrek uit Leiden eerst elders, waar dat ook geweest moge zijn, en vervolgens in de tijd dat hij 'rector' was in Weesp door zelfstudie hebben verdiept. Mogelijk heeft die vertrouwdheid met de Griekse taal hem een voorsprong gegeven op andere gegadigden, toen hij zich in maart 1603 te Haarlem kandidaat stelde voor de daar op 1 mei vacant komende functie van 'lector quintano- rum'.371 In de praktijk betekende het aanvaarden van deze betrekking im mers dat hij reeds meteen bij zijn aantreden, of in ieder geval kort daarna, les moest gaan geven in de vierde klas. Theodorus Schrevelius,38) de con rector, die deze klas onder zijn hoede had maar die tevens Grieks gaf in de derde klas, zou namelijk voortaan enkel nog onderwijs in de hoogste klas - de derde - geven, terwijl rector Schonaeus in verband met zijn ge zondheid alleen nog maar met het onderricht in de vijfde klas zou worden belast. 39> Om in deze vierde klas, van oudsher de conrectorsklas, goed les te kunnen geven was een solide kennis van het Grieks een absoluut vereiste. Geeft de functie die Van Wassenaer aan de Latijnse School van Haarlem ging bekleden dus reeds alle aanleiding om te veronderstellen dat hij over een niet geringe kennis van het Grieks heeft beschikt, de belangrijkste aan wijzing dat hij in deze taal zelfs uitstekend onderlegd was, wordt door hem zelf gegeven. Dat gebeurde aan het einde van het jaar 1605, ruim tweeën eenhalf jaar nadat hij zijn ambt van praeceptor (meester) in de Spaarnestad aanvaard had, en een klein jaar nadat hij zijn eerste proeve van bekwaam heid in het Grieks in de vorm van zijn xenion aan het Haarlemse stadsbe- Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 12