log erg koest moeten houden want er stond voor de familie natuurlijk veel op het spel. Ik weet nog steeds niet of ik eigenlijk wei op school had mogen blijven na 1941?' Een van de affaires die Van der Berg voor problemen stelde was de kwestie van de NSB-paal. Fred Kreuger: 'De hal van de school, in een voorzichtige art deco-stijl gebouwd, had een aantal gietijzeren kolommen voor de ondersteuning van het dak. Bij ieder van die palen stond in de pauzes wel een klas die daar haar -130- ontmoetingspunt vond. Maar al vanaf het begin van de oorlog ging niemand van ons meer met NSB-kinderen om en die konden dus niet bij één van die klassenpalen terecht. Ze klitten dus bij elkaar bij de NSB-paal, de meest zuidwestelijke van de vele palen. Nu had kennelijk een NSB'er of een foute gemeenteambtenaar geklaagd dat hun kinderen gemeden werden en de baas kreeg van hogerhand de opdracht om de gewone en de foute kinderen weer bijeen te brengen en wel bij de paal van hun klas. Daarvoor sprak de baas de verschillende klassen toe, maar het begon er al mee dat hij zoiets kinderlijks als het drommen bij een paal ter sprake moest brengen, verder moest hij dan ook nog vertellen dat we voortaan dat anders moesten gaan doen en daarbij de gebruikelijke bedreigingen overbrengen dat zowel wij als onze ouders streng zouden worden gestraft als we niet inbonden. De eerstvolgende pauze na deze toespraken werd erg spannend. De NSB-kinderen begaven zich naar hun klassenpalen, maar iedere keer als er daar één arriveerde gingen de omstanders net een wandelingetje maken zodat ze daar in hun eentje stonden. Al gauw hadden ze behoefte aan steun en vonden elkaar weer bij de NSB-paal.' Een kleiner incident veroorzaakte Ati Yzer: 'Ja, zelfs in de klas moesten we op onze hoede zijn. Ik was eens zo dom in een reactie op een gebeurtenis "die vuile NSB'er" te zeggen. De volgende dag werd ik op het matje geroepen. De Baas verontschul digde zich, maar moest me voor een week van school sturen.' Regelmatig werden er op school luchtalarmoefeningen gehouden: Ati Yzer: 'Als er onverhoeds drie maal achtereen werd gebeld, moesten de klassen in no time ontruimd zijn. Iedereen moest bij de ramen wegblij ven. De leerlingen dienden in de gangen onder de kapstokken te gaan zitten. Ik zie nog de Engelse leraar Hulshoff. Hij kwam langs de Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 130