zittende rijen en deelde aan ieder een A-vier formaat krantenvelletje uit, want de vloertegels waren zo koud. Hij had de kranten gespaard, gescheurd en op een stapeltje in zijn lokaal gelegd.' De dagelijkse ongemakken werden steeds groter. Ati Yzer over de gymnas tieklessen: 'De meisjes schaamden zich voor hun ondergoed, bij het omkleden. Nieuw goed kopen kon niet. Er was niets te koop. Aan zeep was er alleen kleizeep te krijgen. Daar werd alles mee gewassen, maar wat 131— "schoon" was, werd niet helder. Wat de meisjes aan ondergoed droegen was versleten of versteld en grauw.' Daarom meldden de meisjes zich vaak ziek. 'Bij de jongens was het al niet beter gesteld, denk ik, want op het sportveld brak een klasgenoot zijn en kel. Toen zijn schoen uit was, bleek zijn sok alleen te bestaan uit een been stuk en een bandje onder zijn voet door.' Toen de Duitsers fietsen wilden vorderen, werd dit verijdeld. Toen ze kwa men, waren namelijk alle fietsenrekken leeg. 'Het is me nog een raadsel hoe alle fietsen zo geluidloos en snel op de schoolzolder zijn gekomen', aldus Ati Yzer. Maar André Jager weet het precies: '14 september 1944 Hè, hè, wat 'n emotionele dag. Ik zie ons nog met die fietsen maar laat ik geregeld vertellen. Vanmorgen op school komend - ik had 't eerste uur geen les vernam ik dat men op HBS-a, naast de onze, bezig was, fietsen te vorderen. Juist toen de bel voor t tweede uur luidde, kwamen in de verte 'n paar agenten aangestapt. Ze legden beslag op de fietsenstalling en gingen weer weg - gelukkig bleken ze achteraf erg goedmoedig gerapporteerd te hebben, dat er geen fietsen waren. Wij wisten dit echter nog niet. Als 'n lopend vuurtje verspreidde zich 't nieuws onder de andere klassen. En toen de reactie! 't Was 'n lust plots de bedrijvige organisatie te zien. Aan les werd niet meer gedacht. Ieder smeet z'n tas neer. De fietseigenaars renden naar de stallingen en door de spanning van 't ogenblik gesterkt, met dezelfde snelheid weerom, de hal door, de trappen op. Vele behulpzame handen strekten zich uit om te helpen de karretjes de trappen op te hijsen. Rang en stand werden geliquideerd, leraren en leerlingen sjorden en duwden, hesen en trokken eensgezind wat en waar ze maar konden. Aangezien 't (naar FLORENCE KOORN (RED.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 131