naderhand bleek valse) gerucht ging, dat de uitgangen bewaakt wer den, toog alles naar allerlei afgelegen uithoeken, op de zolders. Dit volbracht zijnde trok men eensgezind en bezweet terug naar de diverse lokalen. Doch 'n nieuw gerucht kwam de vrede verstoren. Op HBS-a, zo heette het, stond 'n ss-auto voor, om bij gebrek aan fietsen, de jongelui zelf maar in beslag te nemen, 'n Aantal leraren, waaronder de baas, achtten 't hierop 't veiligste om maar snel 't hazenpad te kiezen, verboden ons echter hun voorbeeld te volgen. De in allerijl gehouden krijgsraad besloot voor ditmaal de hand te lichten met de geboden van -132- hogerhand. Weldra waren de hoogste klassen geheel verdwenen, verspreid over de stad. Slechts enkele meisjes benevens de lagere klassen bleven, mèt 't restant van de leraren.' Officieel hoefden mannelijke scholieren onder de 18 niet naar Duitsland, maar naar aanleiding van de razzia's van februari 1943 doken velen toch onder. 101 Ook op school zijn razzia's geweest. Ati Yzer: 'Tijdens de biologieles ging opeens de deur van het lokaal open en Beek riep naar binnen: "De jongens die in Duitsland willen werken kunnen blijven zitten, de anderen kunnen met mij meegaan." Daar zaten we, verstijfd van schrik. Even een run. Toen was het stil! Later bleek dat alle jongens op het platte dak boven de tekenlokalen waren gaan liggen. Dankzij het optreden van de Baas en Beek leverde de ronseling van de Moffen niemand op.' Op 11 oktober 1944 werden de scholen gesloten; in verband met de Honger winter kwamen er in de scholen centrale keukens. 111 'H. 7-5 '45 Beste Ati, A.s. maandag om 9 uur weer school. De eerste 4 lesuren van het rooster. Met beste gr. W.v.d. Berg.' Zo luidde het briefje dat Ati Yzer van de 'Baas' na de bevrijding ontving. 'Nog dronken van de straatfeesten gingen we weer echt naar school. Ook leraar Elte was terug. Hij kreeg een warm onthaal.' De gebieden ten zuiden van de grote rivieren waren erger door oorlogs geweld geteisterd dan Haarlem. Dit leidde tot een hulpactie voor Venray. Piet Dreyer, die nauw bij deze actie betrokken was: Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 132