tearchitect, C.L.M. Robbers, en de opzichter der gemeentewerken en in richtingen, C.W. de Jong. Diens zoon, architect J. de Jong Czn., werd de eerste directeur van de afdeling Publieke Werken van de gemeente en was in die hoedanigheid als technisch leider betrokken bij de uitvoering van de aanleg van de Zeeweg (1919-1921). 7> Een effectievere manier voor gemeenten om invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van villaparken was het instellen van aparte bouwverorde ningen in 1906, die met de invoering van voornoemde Woningwet verplicht gesteld werden.S) In de Bloemendaalse bouwverordening werden hoge ei sen gesteld. Burgemeester Immink (1881-1907) voerde een duidelijk beleid om zijn gemeente voor villabouw te reserveren. Dit villa-vriendelijke beleid bleek succesvol te zijn. Het concept van een villapark had net als de Tuinstadbeweging zijn oor sprong in Engeland. 9> In dat land begon de Industriële Revolutie, die expe rimenten op stedebouwkundig gebied impliceerde. Met de toenemende in dustrialisatie ontstonden in Engeland tuinsteden en de eerste villaparken, die als een soort 'suburbs' werden beschouwd voor de nieuwe welgestelde middenklasse. In Nederland vond de industriële ontwikkeling en daarmee de opkomst van villaparken pas na het midden van de negentiende eeuw Haerlem Jaarboek 1997 Een hoekwoning bij de ingang van Tuindorp, Van Twiskplein nr. i, met links achter de achterzijde van de nieuwbouw aan de Ramplaan (hoekhuis Ramp laan-Tuindorpslaan nr. 2). (foto H. Spijkerman)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 142