plaats. Toen de industrialisatie een grotere omvang kreeg, nam de migratie van welgestelden toe. In Haarlem werden aanvankelijk de eerste villaparken aan de rand van de stad, deels op de plaats van de gesloopte bolwerken, ontwikkeld. 10> Omdat veel gegoede burgers zich in de negentiende eeuw geen tweede huis buiten de stad konden veroorloven, bood een aan de rand van de stad gele gen villapark uitkomst. Overal verspreid in het groen staande villa's moes ten de illusie verschaffen van het wonen in de vrije natuur. In 1862 werd door de Haarlemse tuinarchitect J.D. Zocher jr. in Haarlem het Frederiks- park ontworpen, waarvoor de eerste schetsontwerpen reeds dertig jaar eer der waren gemaakt. Daarmee was dit Haarlemse park het eerste geplande villapark in Nederland. u> Even later verlieten de rijken de stad om zich te vestigen in de nieuw ontworpen villaparken in de natuurrijke plattelandsgemeente Bloemen- daal. Hier werd in 1882 op het terrein van de voormalige buitenplaats De Rijp het eerste villapark, het 'Bloemendaalsche Park', gebouwd. Andere be kende oude buitenplaatsen als 'Duin en Daal' (de drie Duin- en Daalsewe- gen met verbindingen) en 'Hartenlust' (Vijverweg, Hartenlustlaan, de beide stationswegen en later een gedeelte van het Kinheimpark) volgden. Maar ook 'Kweekduin' in Overveen en terreinen ten oosten van de Bloemendaal- seweg werden verkaveld. Zo werd een politiek gevoerd om door aankoop van buitenplaatsen of delen daarvan Bloemendaal te ontwikkelen tot een gemeente van parken, plantsoenen en villa's voor welgestelde ingezetenen. Het gemeentebestuur weerde bijna elke vorm van industrie. Slechts Over veen bleef een dorp met een relatief omvangrijke arbeidersbevolking, die werk op de buitenplaatsen en tuinderijen vond. De nadruk van de ontwikkeling van Bloemendaal tot een villa-gemeente lag in de periode 1895-1914.12) Tijdens het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog was 'een slaperige, agrarische plattelandsgemeenschap veran derd in een snelgroeiende suburbane gemeente met een zeer kapitaal krachtige bevolking'.13) Volkshuisvesting voor 1915 Tot 1915 werden slechts van particuliere zijde zo nu en dan woningen ge bouwd, zoals in 1895 het Hofje van Stoel, bestaande uit een rij van tien kleine arbeiderswoningen. 14) En in 1905 bouwde woningbouwvereniging Christelijk Nationale Werkmansbond 18 woningen aan de Boslaan in Bloemendaal-dorp. 151 De woningnood moest van zeer urgente aard zijn wilde hij de aandacht van het Bloemendaalse gemeentebestuur krijgen. Men besefte echter wel degelijk dat de huisvesting van de werkende klasse HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 143