de bouw van arbeiderswoningen. 30> Blijkens uitlatingen in de raad lagen ook redenen van speculatieve aard - een goede geldbelegging - aan deze wens tot grondaankoop ten grondslag. Een effectief instrument voor een gemeentelijke politiek van grondaankopen, waarbij uitbreidingsplannen goed in de hand konden worden gehouden, was het oprichten van een grondbedrijf. In Bloemendaal ontbrak een dergelijke dienst. 31> Het agendapunt sociale woningbouw zou voortaan jaarlijks terugkeren in de raad. Het Bloemendaalse gemeentebestuur wenste de eerste woning wetwoningen te reserveren voor een zeer urgente groep woningzoekenden. Daarbij doelde men op krotbewoners die hun werkkring binnen de ge meente hadden. De raad zou de bouwplannen moeten vaststellen en een invasie van woningzoekenden uit Haarlem of Schoten moeten voorkomen. Er werden ernstige bezwaren geuit tegen de lange termijn waarop men tot de werkelijke bouw van het eerste sociale woningbouwproject zou over gaan. De vraag rees onmiddellijk of er geen terreinen beschikbaar waren waarop men direct kon beginnen met bouwen. Het terrein bij de Ramplaan was daarvoor volgens het raadslid J.C. Laan ongeschikt. 32) Reeds eerder zou wellicht gebouwd kunnen worden op de terreinen van de gasfabriek, gelegen aan de trambaan en in de nabijheid van het centrum van Haarlem. Indien een weg en een brug over het grenswatertje (de Delft) werden aan gelegd, verkreeg men aansluiting met de bebouwde kom van Haarlem. Maar burgemeester Bas Backer wenste deze buurt - destijds aangeduid als het Julianakwartier niet te bestemmen voor de bouw van arbeiderswo ningen. Volgens raadslid J.Th. Bornwater was het bestuur van de afdeling Bloemendaal van het 'Witte Kruis' ook aan het zoeken naar bouwgronden in de gemeente, maar vooralsnog zonder resultaat. Van dit raadslid ging een belangrijke stimulans voor het ontwikkelen van een volkshuisvestings beleid uit. Bornwater was van mening dat de 'volkshuisvesting in deze Ge meente reeds jaren, misschien wel 20 of 30 jaar, absoluut niet aan billijke eisen voldeed'.33) Hij diende een voorstel in, waarbij het gemeentebestuur werd uitgedaagd om binnen een half jaar aan de raad voorstellen te over leggen die de oplossing van het volkshuisvestingsvraagstuk mogelijk zou den maken. Maar op aandringen van burgemeester Bas Backer en raadslid I.L.J. Bispinck trok Bornwater vervolgens zijn voorstel in, om daarna een afgezwakte motie in te dienen, waarbij de raad alle pogingen tot verbetering en uitbreiding van de volkshuisvesting 'krachtig' zou steunen en aan woningbouwverenigingen alle mogelijke medewerking zou verlenen. 34) Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen en leidde tot een volgend raadsbesluit tot aankoop van de eerste bouwgrond op een terrein tussen de Ramplaan en de Elswoutlaan. Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 148