Asdonk. Eind november 1915 kwam er schot in de zaak, toen de plannen om de grond aan te kopen in de raad werden besproken. Toen het advies van het college van b w positief luidde werd een verzoek om subsidie voor de bouw op de agenda geplaatst.39) Omdat men in Bloemendaal geen enkele ervaring met sociale woningbouw had achtten sommige raadsleden het niet mogelijk om de voorgelegde plannen in één raadsbehandeling goed te keuren. In een volgende vergadering, op 23 december 1915, boog de Bloemen- daalse gemeenteraad zich over de bouwplannen van de architecten Mulder en Van Asdonk. 40> Conform wettelijke bepalingen moest een verplicht ad vies worden ingewonnen bij de gezondheidscommissie. 41> In de gemeente Bloemendaal was dat een regionale gezondheidscommissie (1906-1933), waarvan de actieradius met uitzondering van de stad Haarlem geheel Zuid- Kennemerland bestreek.421 De gezondheidscommissie, waarvan het secre tariaat in Bloemendaal was gevestigd, kwam met een positief èn een nega tief advies. Zij stond welwillend tegenover de aankoop van de bouwgrond, maar keurde het verlenen van subsidie aan de woningbouwvereniging af. Bij voorkeur diende in haar ogen de gemeente de grond tegen een niet te hoog canon in erfpacht uit te geven. Andere aspecten van het bouwplan, zoals de ligging van het terrein en de architectuur van de woningen, werden goed bevonden. In de verdere raadsbehandeling van Tuindorp kwam naar voren dat men kwalitatief goede sociale woningbouw niet alleen tegen de kostprijs wilde bouwen, maar vooral ook in het vervolg betaalbaar wenste te houden. Toen woningbouwvereniging Bloemendaal dan ook liet doorschemeren dat zij de huizen in Tuindorp later waarschijnlijk tegen een hogere huurprijs zou kunnen verhuren, ontstond hiertegen in de raad enige weerzin. 'Het is toch niet de bedoeling om de menschen op zware lasten te brengen, het is in hoofdzaak te doen om de menschen in een knap huisje te laten wonen voor weinig geld', aldus raadslid Laan. 43> Van een loontje van ongeveer 11,- a 12,- per week, dat in Bloemendaal gemiddeld betaald werd, was het on doenlijk om 2,50 aan huur te betalen. De gemiddelde huurprijs voor een arbeiderswoning in deze regio bedroeg in die tijd zo'n 1,50 per week. Al was het bouwplan ook nog zo mooi, Laan vreesde dat de huur voor vele arbeiders niet op te brengen zou zijn. 'Beter een beetje minder woning te gen lagen prijs, dan een mooie woning tegen hoogen prijs luidde zijn de vies. 44) Door de woningen eenvoudiger te bouwen zou de prijs dalen, het geen ook zou kunnen worden bereikt door extra woningen neer te zetten. Bornwater drong aan op 'soliditeit' en 'zuinigheid' bij de bouw. Er beston den in de raad twijfels over de wijze waarop subsidie werd verstrekt. Zo vond raadslid Laan het niet nodig om naast het eenmalige voorschot van HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 151