gemeentewege nog eens een jaarlijkse bijdrage aan de woningbouwvereni ging te verlenen. Dat was in zijn ogen 'een principe dat niet deugde'. 45> Omdat de gemeente Bloemendaal geen ervaring had met gesubsidieerde volkswoningbouw besloot de raad op voorstel van raadslid Laan in zijn vergadering van 23 december 1915 een commissie te belasten 'met het on derzoek naar de woningbouw en het uitbrengen van een rapport daarom trent binnen den tijd van drie maanden'. De heren Laan, Bornwater en Jacometti, die de raadscommissie vormden, dienden de plannen grondig te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Daarbij voorzagen zij te vens in een leemte in de Bloemendaalse raad op het gebied van bouwkun dige zaken. En de besluitvorming zou de eerstvolgende jaren enorm toene men. Burgemeester Bas Backer wenste dan ook alleen bouwbesluiten met volledige instemming van de raad te nemen. Een raadsbesluit tot aankoop van grond was al een stap in de goede richting. 'Wij zijn alle op het gebied van bouwen leeken en men kan van de Raadsleden ook niet verwachten dat zij zich in een zoo korten tijd daar hebben ingewerkt, vandaar het voor stel tot benoeming van een Commissie, die dan b.v. binnen drie maanden rapport uitbrengt', aldus de burgemeester.46) Met name raadslid Bornwater betreurde het dat de zo zorgvuldig gemaakte plannen weer schipbreuk dreigden te lijden. Zo ver kwam het niet, want de burgemeester bracht het voorstel tot aankoop van de grond aan de Ramplaan in de raad, waarna het met algemene stemmen werd aanvaard. Ook de gezondheidscommissie adviseerde positief.47 Voor een bedrag van bijna 32.000,- kocht de ge meente het bouwterrein met een omvang van ruim 19.000 vierkante meter van de Bloemendaalse ingezetene J.R. Neelissen. En in juli 1916 nam het college van b w het besluit om subsidie aan de woningbouwvereniging te verlenen voor het maken van de bouwtekeningen voor de huizen.48) De volgende stap in het besluitvormingsproces voor de bouw van Tuin dorp vond in december 1916 plaats. Op de 21ste van die maand werd in de raad een 'adres' van de woningbouwvereniging Bloemendaal in behande ling genomen om de bouwgrond aan de 'Rampenlaan' op te hogen.4,1 Dit adres was al eerder behandeld in een b w-vergadering, maar door onder linge meningsverschillen had men gemeend de beslissing te moeten overla ten aan de raad. Burgemeester Bas Backer benadrukte dat de moeilijke tijdsomstandigheden de Eerste Wereldoorlog deed ook in Nederland zijn invloed gelden - het bouwen van arbeiderswoningen niet bevorderden. Daarnaast wees hij op de huurprijs van de huizen, die door de gemeente raad was bepaald op f 2,50 en 3,5° Per week. Dat waren in deze slechte tijden voor de 'gewone man' behoorlijke bedragen. Indien men nog tot de bouw wenste over te gaan, drong zich de vraag op of de gemeente er dan niet beter aan zou doen de beoogde bouwgrond zolang mogelijk als HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 153