dorp-plan opnieuw aan de orde. Daartoe werd extern advies ingewonnen van de inspecteur van de volksgezondheid, D.E. Wentink, die door de wet was aangewezen om subsidievoorstellen voor bouwopdrachten te beoorde len. 521 Ook de ingestelde Woningbouwcommissie werd gehoord. Deze pu bliceerde op 18 januari 1917 en 16 februari 1917 een tweetal rapporten, die in de raadsvergadering van 22 februari 1917 op de agenda kwamen. 53> De raad besloot daarop de woningbouwvereniging Bloemendaal een subsidie van bijna 300.000,- te verlenen. In oktober 1917 kregen de raads leden bijgestelde plannen en een begroting van de woningbouwvereniging voorgeschoteld.54) Het gemeenbestuur vroeg advies van de Woningbouw commissie, die instemde met de voorstellen. Omdat er inmiddels een aan merkelijke prijsstijging van materialen had plaatsgevonden, keurde de ge meenteraad op 15 november 1917 met algemene stemmen het voorstel om de subsidie te verhogen tot ruim 350.000,- goed. Op een vraag van de burge meester of er nog iemand het woord verlangde over Tuindorp, merkte raadslid A.F. Bijvoet op 'dat er al zooveel over gesproken is dat er geen stof tot bespreking meer over is'.55) Bornwater bepleitte dat b w nu zo spoedig mogelijk tot aanbesteding van de werkzaamheden zouden overgaan. Een begroting was door de woningbouwvereniging reeds besproken met de Commissie van advies inzake volkshuisvesting, zodat zonder veel risico al vast kon worden overgegaan tot aanbesteding. De raad keurde daarom op 20 december 1917 het voorstel van b w goed om de voorlopige aanbestedingskosten voor de bouw van de arbei derswoningen voor rekening van de gemeente te nemen. 56) Eind januari 1918 vond de definitieve aanbesteding plaats voor een bedrag van bijna 460.000,-. 57> En in april 1918 werd door de gemeente de bouwgrond voor een periode van vijftig jaar in erfpacht afgestaan aan de woningbouwver eniging Bloemendaal.58) Architectuur en de Tuinstadbeweging Het project Tuindorp neemt een belangrijke plaats in het oeuvre van de architecten Mulder en Van Asdonk.59 Het bouwplan voorzag in het realise ren van 93 arbeiderswoningen, twee winkels en een kantoortje. Ook wer den elf middenstandswoningen aan de Ramplaan ontworpen, waardoor in totaal 110 woningen zouden worden gebouwd.60) Het stratenpatroon dat de architecten voor Tuindorp hadden ontwor pen was goed doordacht. Men moest Tuindorp benaderen als een dorp. Er was slechts één toegang tot het volksbuurtje, via de Ramplaan. De huizen zouden qua architectuur moeten aansluiten bij de landelijke omgeving, die zo bepalend zou worden voor de uitstraling en de sfeer van Tuindorp. 'De HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 155