groepeering der woningen is zoodanig, dat deze geen schade doet aan de landelijke omgeving niet alleen, doch naar wij vertrouwen haar zal versie ren', aldus de toelichting bij het bouwplan.61) Dit sloot aan bij de idealen van de Tuinstadbeweging, die in Nederland vooral gelijk stonden aan het begrip 'gezond wonen'. Door het bouwen van hygiënisch en esthetisch ver antwoorde woningen moesten tuindorpen en -wijken zo aantrekkelijk mo gelijk zijn om zich te vestigen. Elke woning had een eigen voor- en achter tuin, met een ruime indeling. De wijken boden een aangename woon omgeving en vele voorzieningen op het gebied van winkels, een school en -156- een kerk en de formule van de Tuinstad was compleet. 62> De architecten zagen zich genoodzaakt om ondanks de schaarste aan bouwmaterialen en met beperkte financiële middelen te voldoen aan de opdracht van de bouw van solide woningen. Het ontwerp van de woningen in Tuindorp was opvallend. De lage woningen werden uitgevoerd met schuine daken met rode dakpannen en voorts was een enkele topgevel in de straatwand te onderscheiden. De architecten hadden drie verschillende typen ontwikkeld met de verdeelsleutel 69/21/3 die waren onderge bracht in rijtjeswoningen en een enkele twee-onder-éénkapwoning. 63> De huizen waren gegroepeerd in blokken van twee tot acht woningen aan een afwisselend stratenpatroon, bestaande uit smalle, gebogen straten, een plantsoen en daar waar drie straten ineenliepen ontstonden een soort kleine pleintjes. Deze plattegrond moest voor een intieme sfeer - de tuin stad in optima forma - zorgdragen. Met het beschikbare budget was de ar chitectuur van Tuindorp van goede kwaliteit. De indeling van de wijk en de ligging van de huizen waren op elkaar afgestemd. Om de zon optimaal in de woningen te laten doordringen waren de woningblokken grotendeels in noord-zuid richting ontworpen. Alle wo ningen beschikten over een - soms zeer ruime - tuin, en de meeste huizen hadden tevens een voortuintje. De buurt maakte daardoor een prettige in druk en het groen in het stratenpatroon kwam overeen met het landelijke karakter van de buurt. In de wijk was een pleintje opgenomen, het Van Twiskplein, genoemd naar één van de initiatiefnemers van Tuindorp. Het pleintje was halverwege een straat gelegen en aan drie zijden bebouwd, als een inham. In het blok van vier woningen in het midden ('de as') van het plein was een poort - weer een typisch element van de tuinstad - inge bouwd in twee woningen, die voorzien waren van een topgevel. De poort verschafte toegang tot de achtertuinen van de woningen. Anders dan in la tere Haarlemse tuinsteden, zoals de Patrimoniumbuurt 64> en Tuinwijk- Zuid - overigens voor de annexatie van 1927 in de gemeente Heemstede gelegen - gaf de poort geen toegang tot een daarachter gelegen plantsoen of straat maar tot de achtergelegen tuinpaden. In het midden was naar Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 156