Engels voorbeeld een plantsoen opgenomen. Een andere invloed die het Overveense Tuindorp van de Tuinstadbeweging onderging waren de ten opzichte van elkaar verspringende gevelwanden. Dit heeft geleid tot een zeer afwisselend straatbeeld, mede door de gebogen vormen van de straat jes die door het buurtje lopen. De ontwerptekeningen van de woningen werden onderworpen aan het oordeel van de gezondheidscommissie, waarvan architect Van Asdonk lid was. Hij zou dus zijn eigen ontwerpen moeten goedkeuren. Daarnaast was hij tevens lid van de gemeentelijke Huurcommissie (1917-1924), zodat een cumulatie van functies ontstond. 65) De gezondheidscommissie had enige opmerkingen van praktische aard.66) Zo werden de ruimten voor gangen, trappen en vestibules in de huizen te ruim bevonden in vergelijking met die voor de eigenlijke woonbestemming. Bij de twee-onder-éénkapwoningen zouden de ingangen aan de zijkant kunnen worden geplaatst, zodat de ver kregen ruimtebesparing kon worden aangewend voor de woonvertrekken. De woningen waren voorzien van moderne gemakken als gas, elektrici teit en water. Het plaatsen van een bad werd minder wenselijk geacht. Dit vanwege de hoge kostprijs van water. Het alternatief zou een badhuis kun nen zijn, maar dat werd in de wijk nimmer gerealiseerd. Bij Tuindorp in Overveen werden de principes van de Tuinstadbeweging slechts voor een klein deel uitgevoerd. De schaal waarop deze volksbuurt werd gebouwd Haerlem Jaarboek 1997 -158— Twee rijtjes woningen met overbouwde poort aan het Van Twiskplein nrs. 5-10A (van links naar rechts), (foto H. Spijkerman)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 158