was te klein om wijkvoorzieningen op te nemen. Er waren weliswaar twee winkels, maar geen wijkcentrum. Er was wel een vergaderlokaal van de woningbouwvereniging in het bouwplan opgenomen, waar de bewoners wekelijks hun huur moesten betalen. Na de bouw van Tuindorp realiseer den de architecten nog een school en een hervormde kerk in het Ramp- laankwartier, zodat men voor kerkbezoek in de eigen buurt terecht kon. De groenvoorziening in Tuindorp werd door de gemeenteraad bepaald. De verkeerstechnische aspecten speelden daarbij een rol. Zo was de Ramp laan ten tijde van de bouw nog een landweggetje zonder verharding. En over de toestand van de brug naar de Ramplaan was in het verleden al veel vuldig geklaagd. 68> Omdat de rijweg aan de Ramplaan destijds zo smal was dat twee wagens elkaar niet voorbij konden rijden, wenste de gemeente de bereikbaarheid van Tuindorp te verbeteren door tegenover de Rollandslaan een verbreding te creëren. Hierdoor konden 'de wagens' auto's kwamen immers nog nauwelijks voor elkaar daar en bij de ingang van Tuindorp passeren. Door de bouw van Tuindorp was het verkeer hier enorm toege nomen. De weg werd dan ook verhard. Over het aanbrengen van de beplanting ontstond onenigheid. Omdat de straten in Tuindorp zo smal waren, aarzelden sommige raadsleden zelfs om hiervoor geld te reserveren. 'In dit land waar de zon zoo zelden schijnt, De zijgevel met ingang van een twee-onder-één-kapwoning aan de Zuider Tuin dorpslaan nr. 40. (foto H. Spijkerman) HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 159