len. Ontwerper Steef van der Veldt van het bureau nieuwbouw, verbouw en restauratie nam deze taak op zich. De sterk verouderde kantine was gevestigd in de oorspronkelijke eetzaal van het voormalige Diaconiehuis. De architectuur van de bestaande ruimte mocht niet worden aangetast, maar het comfort diende aan de eisen van deze tijd te worden aangepast en de bestaande ruimte moest efficiënter worden ingericht. Dat was de opdracht aan Van der Veldt. Om dat te berei ken wijzigde hij de bestaande plattegrond en bracht hij gedeeltelijk een tussenverdieping in. De bestaande restaurantkeuken bleef op dezelfde 180— plaats, maar werd door een apart vormgegeven scheidingswand van het zit gedeelte afgesloten. Voor activiteiten en sprekers was, in de oude situatie, aan de tegenover gelegen korte zijde een podium. Dat is in de nieuwe situa tie verplaatst naar de lange zijde aan de binnenplaatskant. Het zicht naar de binnenplaats wordt daardoor versterkt. De meest in het oog springende ingreep is het aanbrengen van een tussenvloer in de vorm van een halve cirkel. De gebogen vorm staat in sterk contrast met de sobere, symmetrische hoofdvorm van de oorspronkelijke ruimte. Oud en nieuw vloeien harmonieus in elkaar over. Met deze ingreep ontstond extra vloeroppervlak, die eenvoudig met de aangrenzende be staande niveaus kon worden verbonden. Extra stijgpunten werden zo voor komen. De zaal kan in de toekomst niet alleen gebruikt worden als kantine en gelegenheidsruimte maar zal multifunctioneel worden ingezet. Zo zul len seminars en trainingen hier voortaan plaatsvinden. Voor kleinere groepjes moesten ruimten van bescheidener omvang aanwezig zijn. De ruimte daartoe werd gevonden op de tussenverdieping. Daar ontstonden vier extra kamers. Aangezien de tussenverdieping al een ingreep van formaat was paste Van der Veldt veel glas toe, waardoor een grote mate van transparantie door het hele ontwerp ontstond. Het past ook bij het beeld dat de politie in deze tijd van zichzelf heeft: een open organisatie. Van der Veldt ging verder in zijn ontwerpfilosofie. Het introduceren van gebogen wanden (tussen keuken en zaal) werkt volgens hem drempel verlagend, het korps wil immers vriendelijkheid uitstralen. Het op grote schaal toepassen van stalen onderdelen staat voor robuustheid, het korps gaat er voor. Het meubilair, waarbij de vorm van tafels en stoelen opvalt, is afkomstig van Aspa. Een probleem vormde de hoge vensters, die door de tussenverdieping werden gehalveerd. Van der Veldt ontwierp glazen drie hoekige kokers die van onder tot boven doorlopen. Visueel werd het beeld van de doorgaande vensters zo gerespecteerd. Het bood tevens de moge lijkheid deze ruimten in te richten als vitrines. De hele verbouwing nam nauwelijks vier maanden in beslag. Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 180