bakenessergracht 70 (rijksmonument, gevelherstel) Nadat het interieur van dit zeventiende-eeuwse woonhuis enkele jaren ge leden geheel is hersteld, zijn nu de voor- en achtergevel gerestaureerd. Het metselwerk van de voor(trap-)gevel en de achter(tuit-)gevel is, waar nodig, ingeboet, het voegwerk is gerepareerd, evenals de schotelankers aan de voor- en achterzijde. gedempte oude gracht 37 (rijksmonument, kapherstel) Het rechter gedeelte van het zadeldak is voorzien van nieuw dakbeschot en nieuwe dakpannen (oud-Hollands rood). De zakgoot is in overleg met de eigenaar van het belendende pand voorzien van nieuw zink en loden aan sluitingen. Langdurige lekkages behoren nu tot het verleden. grote houtstraat 185 (beeldbepalend pand, cascoherstel) Het herstel aan dit negentiende-eeuwse huis betrof voornamelijk de boven woning. De kozijnen en ramen werden grotendeels vervangen. Tijdens het werk aan de voorgevel trof men in het pleisterwerk boven de winkelpui res tanten aan van drie medaillons. Door herstel van deze karakteristieke detaillering is deze nu weer in zijn geheel te bewonderen. grote houtstraat 187/189 hoek gasthuisvest (rijksmonument, totaal her stel nieuwbouw) In de regel wordt in dit verslag de geschiedenis van de restauratie uit de doeken gedaan. De voorgeschiedenis die uiteindelijk tot die restauratie leidt, is in dit geval eveneens de moeite van het vermelden waard. Vele Haarlemmers kennen nog de situatie dat op deze hoek de woonwinkel Baja gevestigd was. Een gerenommeerde zaak met een hoogwaardige uitstraling, Haarlem waardig. Het bedrijf was gevestigd in het hoekhuis en een aantal panden op de Gasthuisvest. Na vertrek van Baja ging het mis op deze plek en was tijdelijke winkelnering het gevolg. Tapijtgiganten drukten wat al te nadrukkelijk hun stempel op deze hoek. Dit ging niet alleen gepaard met vele strekkende meters tapijt, maar ook met evenredig veel reclame. Het complex ging van hand tot hand, ideeën werden ontwikkeld, maar een plan werd niet gepresenteerd. Begin 1993 kondigde de firma Verom aan dat zij van plan was deze zui delijke entree van Haarlem een aanzienlijke facelift te geven. Als eerste kwam een berekening op tafel die moest aantonen dat restauratie en ver- Haerlem Jaarboek 1997 -182-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 182