vest en een stuk nieuwbouw aan de Gasthuisvest. De vergunning werd ver leend op 30 maart 1994. De verdere voorbereidingen, zoals het vervaardi gen van begroting, bestek en opmetingstekeningen van te slopen onderde len van het monument, vergden nog veel tijd. Hoewel de subsidiebeschik king op 24 juli 1995 werd verleend werd het werk pas gestart in november 1995- De restauratie is opgeleverd op 2 juni 1997. Tijdens de restauratie is er veel overleg geweest met het bureau monumentenbeleid, onder andere over detaillering van ramen en kozijnen, wel of niet vervangen van de voor gevel, aansluiting van nieuw op oud en materiaalgebruik.Het blijkt dat het bureau monumentenbeleid bij een opdrachtgever die geen ervaring heeft met restauratie veel meer 'missiewerk' moet verrichten dan anders. Het heeft veel uren gevergd. Maar het resultaat mag er zijn. Met respect voor het bestaande is met creativiteit en inzicht een goed stukje stad ontstaan. De geschiedenis van het hoekhuis is terug te voeren tot 1656. Het bestaat in die tijd uit twee kleinere panden, die aan de noordzijde zijn begrensd door een poort of gang, de zogenaamde Bezemsteeg. Het huis op de hoek van de Gasthuisvest staat omstreeks 1679 bekend onder de naam 'Daer de Son Uijthangt'. Waar deze naam op slaat weten we niet, maar dit hoekhuis had in ieder geval een bedrijfs/winkelfunctie, misschien was het een grutterij. In 1714 kocht Bartel van der Vlugt dit hoekhuis, dat kort daarvoor met het eerste huis aan de Gasthuisvest was samengevoegd. Zijn zoon, Willem van der Vlugt, wist in 1773 ook het tweede huis tussen de hoek en de Bezemsteeg in eigendom te verwerven. Tussen 1773 en 1780 werden door hem de twee huizen aan de zijde van de Grote Houtstraat samengevoegd tot één nieuw huis, zoals dat nu nog steeds herkenbaar is. Na deze ingrijpende verbouwing steeg de waarde tot het zesvoudige van de waarde van de twee oudere huizen. Ten tijde van Willem van der Vlugt werd het bezit uitgebreid met nog een pand aan de Grote Houtstraat, dat in dit verband niet ter zake doet, een huis aan de Gasthuisvest waar een grutterij gevestigd was en een huis op de hoek van het Klein Heiligland en de Gasthuisvest. Vermoedelijk liep de Bezemsteeg aan de noordzijde langs dit bezit, tussen de Grote Houtstraat en het Klein Heiligland. Het totale bezit werd door Willem van der Vlugt in 1780 van de hand gedaan voor een bedrag van 12.000 gulden. In de koop waren begrepen hui- zen, grutterij, stalling en wagenhuis, alsmede de paarden, wagens, slede en stal- en winkelgereedschappen. Nieuwe eigenaar werd Joan Matthias Greve die het complex in 1767 verkocht aan Johannes Amesschot. Het bezit werd toen als volgt omschreven: een huis zijnde een grutterij aan de oost zijde van de Grote Houtstraat op de hoek met de Gasthuisvest, bij de Grote Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 184