Houtpoort, achter dit huis, aan de Gasthuisvest, nog een grutterij, alsmede een stalling en wagenhuis en een huis op de andere hoek met de Gasthuis- vest en het Klein Heiligland. In 1816 werd het bezit in veiling gebracht en werd Johannes Leupen de nieuwe eigenaar. Johannes was toen al een bekende in het Haarlemse. Hij oefende het beroep van grutter uit en had tot dat moment een winkel in grutterswaren aan het Waaigat op de hoek van de Kruisstraat. In de veil- conditie wordt het bezit als volgt omschreven: 'een dubbeld huis en erve, zijnde zedert vele jaren en alsnog een florisante en wel bekende grutterij, staande en geleegen in de Grote Houtstraat bij de Groote Houtpoort alhier te Haarlem, waarachter, beneden aan het einde de gang een extra ordinair wel gesitueerde en goed onderhouden grutterij, met vijf paar steenen, ter zijde een stalling voor zes paarden, uitkomende aan de vest, voorts een wagenhuis, berghok voor zakken, plaats enz. daarboven een grote hooizolder, verder boven een ruime ...zolder, boekweit, erwten, gort, haver, garst en meerdere graanzolders, alles in den besten staat...' De koper was verplicht de volgende roerende goederen over te nemen: 'eerstelijk omme en voor eene somma van vijftig guldens, de geverwde koperen schoorsteen, staande in de zijdkamer van het perceel, voorts omme en voor een somma van zeshonderd gulden de volgende gereed schappen en verder toebehoren tot de grutterij en grutterswinkel, als; in de winkel; een toonbank met glaasen, vijf blikke maten en raam en blikke olijbak met tregter een erwtenbak met vijftien hokken zes gort en zaadbakken met hunne laden een azijnvaatje met zijn voet vijf tinne azijnmaten met tregter zeven vaatjes, zes vlootjes, vijf doosen twee koperen ketelschalen met touwen en balans drie paar kleinder kopere schalen met touwen en balans drie kopere tregters een grote blikke tregter een stel houte maten van zes stuks van de twee (merretjes) af met koper beslag nog een stel houte maten met koper beslag, zes stuks van 't merretje af DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 185