dige aanpak tijdens het laatste herstel is daar hopelijk voorgoed een einde aan gekomen. Een markant onderdeel van de grutterij waren, buiten de winkel aan de zijde van de Grote Houtstraat, de bedrijfsruimten aan de Gasthuisvest voor de opslag en verwerking van de grondstoffen. In 1889 ontstond ter hoogte van nr. 7 een nieuw pakhuis. Gegevens daarover kwamen tijdens de voor bereidingen van dit jaaroverzicht niet boven tafel. Aanleiding tot de bouw en het gebruik van het pakhuis kunnen derhalve niet worden toegelicht. Meer is bekend over het trieste einde van het gebouw. In de vroege ochtend -190- van 24 december 1973 brandde het pakhuis geheel uit. In die tijd was in het voormalige 'grutterijcomplex' de bekende woninginrichting Baja gevestigd. Zoals de kroniek in het Jaarboek Haerlem van 1973 meldde was dit be drijf in korte tijd het derde slachtoffer van brandstichting die de Haarlemse meubelindustrie trof. Aanvankelijk trof de brandweer ter plaatse een kleine binnenbrand aan maar al snel bleek dat op de verdieping van het voorma lige pakhuis een verwoestende uitslaande brand dreigde uit te breken. De vrijwilligers uit Haarlem-Noord en -Oost werden gealarmeerd en de korp sen uit Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek, Hoofddorp en Zandvoort werd om assistentie gevraagd. Bij elkaar ongeveer 125 brandweerlieden be streden het vuur. Anderhalf uur later was men de brand meester, maar het voormalige pakhuis en een belendend pand waren volledig uitgebrand en de inboedel van het overige deel van het complex was verwoest door blus water en rook. Voor de herbouw werd architect Cees Dam benaderd. Hij had enkele jaren eerder de verbouwing van de winkelruimte aan de Grote Houtstraat en het eerste gedeelte aan de Gasthuisvest begeleid. Het voormalig pakhuis was niet meer te redden en werd gesloopt. Op de plaats daarvan ontwierp Cees Dam een nieuw bedrijfspand waarvan de voorgevel geheel van glas en staal werd voorzien. Mede op aandringen van de Haarlemse Schoonheids commissie werd het nieuwe pand voorzien van een flauw hellend zadeldak met dakpannen. Deze nieuwbouw heeft nog geen kwart eeuw het stads beeld gediend. De huidige nieuwbouw kwam ervoor in de plaats. In deze nieuwbouw zijn elf appartementen gerealiseerd. Het ontwerp van het Haarlemse architectenbureau Plan voorzag tevens in het maken van een parkeerkelder van 23 plaatsen op de plaats van het door Cees Dam ontworpen en nu gesloopte gedeelte. In het aansluitende monumentale deel zijn vijf (stads-)appartementen ontworpen waarvan drie aan de Gasthuisvest. Deze drie appartementen beslaan de tweede, derde en kap- verdieping van het monument. Op de plaats van de achtergevel is een ver binding gemaakt met het nieuwe gedeelte dat achter deze drie appartemen ten langs loopt. Op creatieve wijze zijn zo nieuwbouw en monumenten met Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 190